انگلیسی‌ها تصور می‌کنند کشور در وضعت بحران قرار دارد-عکاسی منظره - عکاسی منظره

انگلیسی‌ها تصور می‌کنند کشور در وضعت بحران قرار دارد-عکاسی منظره

شبکه اسکای نیوز ساعاتی پس از اعلام کناره‌گیری ترزا می، از مخاطبان این شبکه درباره تحولات سیاسی نظرسنجی کرد. بر اساس این نظرسنجی ۶۵ درصد انگلیسی‌ها، تصور می‌کنند کشور دچار بحران شده و ۵۴ درصد دیگر معتقدند که پس از تعیین جانشین «ترزا می» بایستی فوری انتخابات سراسری برگزار شود.

این نظرسنجی همچنین نشان می‌دهد که ۷۳ درصد مردم انگلیس تصور می‌کنند این کشور پس از همه پرسی خروج از اتحادیه اروپا در سال‌های اخیر دچار شکاف عمیقی شده است.

این نظرسنجی بی‌ارتباط با گزارش اخیر روزنامه گاردین نیست که چند روز پیش در مطلبی از ابعاد عمیق نژادپرستی در انگلیس پس از رأی مردم این کشور به خروج از اتحادیه اروپا پرده برداشت و نوشت که از هر ۱۰ اقلیت قومی دست‌کم ۷ نفر مورد تبعیض قرارگرفته‌اند که این رقم نسبت به ۳ سال قبل ۵۸ درصد افزایش داشته است.

به هرروز «ترزا می» پس از سه سال سکان‌داری دولت، نتوانست آن‌چنان‌که امید داشت برگزیت را محقق سازد و طرح‌های در پارلمان رأی نیاورد.

او امروز با صدایی بغض‌آلود در برابر داونینگ استریت (دفتر نخست‌وزیری) اعلام کرد: اکنون برای من روشن‌شده که به نفع کشور است تا یک نخست‌وزیر جدید، تلاش‌ها (برای برگزیت) را هدایت کند. پس امروز اعلام می‌کنم که به‌عنوان رهبر حزب محافظه‌کار در روز جمعه ۷ ژوئن استعفا می‌دهم تا نفر بعدی انتخاب شود

او قصد داشت تا هفتم ژوئن آخرین شانس خود را برای رأی‌گیری پارلمان بر سر طرح دولت درباره نحوه خروج از اتحادیه اروپا امتحان کند، اما بخت با او یاری نکرد. هرچند انتخابات درون‌حزبی پس از کناره‌گیری «می» رسماً آغاز می‌شود اما در چند ساعت گذشته، تعدادی از هم‌حزبی‌های او برای رقابت در انتخابات اعلام آمادگی کرده‌اند.

بوریس جانسون به‌عنوان اصلی‌ترین رقیب این انتخابات امروز طی سخنانی در سوئیس گفت: کار رهبر بعدی انگلیس این خواهد بود که ما را درست از اتحادیه اروپا خارج کند و برگزیت را محقق سازد. وی گفت: رهبر جدید این فرصت را خواهد داشت تا کارها را متفاوت و باانگیزه دولت جدید پیش ببرد.

این سیاستمدار انگلیسی تأکید کرد که این کشور چه با توافق و چه بی توافق ۳۱ اکتبر (۹ آبان) از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد و او قصد برگزاری مجدد همه پرسی برگزیت را ندارد.

در همین حال جرمی کوربین رهبر اصلی‌ترین حزب مخالف دولت طی سخنانی تصریح کرد: تعیین رهبر جدید برای حزب محافظه‌کار مشکل را حل نمی‌کند و این فرصت باید به مردم داده شود تا دولت جدید خود را انتخاب کنند.

وی با تأکید بر برگزاری انتخابات سراسری گفت: ما به رهبر جدید حزب محافظه‌کار که اعضا این حزب او را انتخاب کنند، نیاز نداریم. اما هرکس انتخاب شود ما رویکردمان را دنبال می‌کنیم که عبارتند از، ایجاد اجماع بین مردم، درک اهمیت رابطه نزدیک با اتحادیه اروپا و حفاظت از مشاغل و کیفیت زندگی مردم.

در بحبوحه این تحولات، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا قرار است دو هفته دیگر به لندن سفر کند. «ترزا می» قصد داشت تا از این فرصت برای عقد قراردادهای بزرگ تجاری و جبران خسارت‌های ناشی از برگزیت استفاده کند.

بااین‌حال به نظر می‌رسد که نه او دیگر اختیاری برای انعقاد تعهدات جدید برای دولت دارد و نه ترامپ حاضر به عقد قراردادهای تجاری با نخست‌وزیر تشریفاتی انگلیس است.

اروپام ** ه ن **

مطالب مشابه با این مطلبکد آمار