۱۶۵ هزار خانواده شاهد و ایثارگر از خدمات آموزشی بهره مند می شوند-عکاسی منظره - عکاسی منظره

۱۶۵ هزار خانواده شاهد و ایثارگر از خدمات آموزشی بهره مند می شوند-عکاسی منظره

حجت الاسلام و المسلمین حسن هنرمند روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: بر اساس اولویت‌های آموزشی جامعه هدف شامل خانواده‌های شهدا و ایثارگران، دوره‌های آموزشی خانواده برای این افراد در نظر گرفته شده است تا بتوانند مشاوره‌ها و آموزش‌های لازم را دریافت کنند.

وی تصریح کرد: برگزاری دوره‌های آموزش خانواده شاهد و ایثارگر، یکی از ضرورت‌های اصلی و اساسی بنیاد شهید در راستای ارتقای سلامت و پیشگیری از بروز آسیب‌های اجتماعی و روانی به شمار می‌رود که به همین منظور بنیاد شهید در این زمینه گام‌های خوبی برای آموزش این افراد برداشته است.

هنرمند ادامه داد: با عنایت به نقش و تأثیر این دوره‌ها، برنامه آموزش و پیشگیری پس از نیازسنجی آموزشی، در سراسر کشور با بکارگیری مدرسان متخصص و مجرب، گروه‌های مختلف ضابطان شاهد و ایثارگر را تحت آموزش قرار می‌دهد.

وی اضافه کرد: در این دوره‌ها با تشکیل جلسات آموزشی به صورت کارگاهی و پرسش و پاسخ در قالب کلاس، اردو، گردهمایی، موضوعات آموزشی شامل سلامت روان و توانمندسازی، مهارت‌های زندگی، ازدواج و تشکیل خانواده، خانواده و تحکیم مبانی، مهارت‌های تاب آوری و مداخله در بحران، آسیب‌های اجتماعی و روانشناسی سالمندی و سایر آموزش‌های مورد نیاز جامعه هدف ارائه می‌شود.

به گفته مدیرکل مددکاری بنیاد شهید، تمام خدمات مددکاری و مشاوره‌های فردی و گروهی به صورت رایگان به خانواده‌های شهدا و ایثارگران ارائه می‌شود.

هنرمند ادامه داد: با توجه به اینکه یکی از مهمترین استراتژی‌ها و مداخلات اساسی در زمینه حفظ و توسعه سلامت روان، آموزش و آگاهی بخشی است، به همین منظور بنیاد شهید دوره‌های آموزشی در حوزه خانواده در این زمینه‌ها را برای ایثارگران و خانواده‌های آنها برگزار می کند.

وی اظهار داشت: همچنین از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ خانواده‌های شهدا و ایثارگران از ۷۴۱ هزار و ۳۰۶ مورد آموزش در حوزه خانواده بهره مند شده‌اند. این آموزش‌ها در حوزه سلامت روان، مبارزه با آسیب‌های مختلف و آگاهی بخشی و افزایش مهارت‌های زندگی است تا آنها با مشکلات کمتری رو به رو شوند.

مدیرکل مددکاری و مشاوره بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: علاوه بر برگزاری دوره‌های آموزش خانواده، بر اساس اولویت‌های آموزشی گروه‌های مختلف جامعه هدف، ارائه آموزش غیرحضوری از طریق نشریه خط زندگی با مطالب علمی و آموزشی در چهار زمینه اجتماعی، اخلاقی و تربیتی، سلامت و فرهنگی به صورت فصلنامه تدوین و در بین خانواده‌های شاهد و ایثارگر سراسر کشور توزیع می‌شود.

در دوران جنگ تحمیلی هشت ساله عراق علیه ایران، ۴۳ هزار و ۱۷۳ نفر آزاده شدند. مردم ایران در جنگ تحمیلی و دوران دفاع مقدس و دیگر حوادث تروریستی، ۲۳۰ هزار شهید را تقدیم انقلاب اسلامی کرده‌اند.

شمار کل جانبازان کشور به ۵۷۴ هزار و ۱۰۱ نفر می‌رسد. ۳۳۶ هزار و ۲۸۲ نفر (۵۹ درصد) جانبازان زیر ۲۵ درصد و ۲۳۷ هزار و ۸۱۹ نفر (۴۱ درصد) بیش از این میزان جانبازی دارند.

اجتمام* ۷۲۶۸*۱۸۳۴

مطالب مشابه با این مطلبکد آمار