نرود میخ آهنی در سنگ یعنی چه؟

تاریخ انتشار پست : 1394-10-14 دسته :
ضرب المثل جدید, ریشه تاریخی ضرب المثل
حکایت جالب ضرب المثل نرود میخ آهنین در سنگ


کنایه از:
کسانی که به خاطر نادانی هیچ نصیحتی را قبول نکنند.

داستان: روزی روزگاری، کاروانی به قصد تجارت از ایران عازم یونان شد. در آن دوره هر کاروانی که به قصد تجارت عازم سرزمینی می شد مسافرانش چند شتر و اسب کرایه می کردند و کالایی که قصد فروش آن را داشتند بر حیوانات می بستند و عازم سفر می شدند. در بعضی از مسیرهای کوهستانی نیز گاهی عده ای دزد و راهزن بودند که به این کاروان ها حمله می کردند. اموالشان را می دزدیدند و اگر مقاومت می کردند حتی صاحبین کالا را هم می کشتند.
مسافرین این کاروان به سلامت به یونان رسیدند و کالاهای یونانی را با کالاهای خود خریدوفروش کردند و به سمت ایران بازگشتند. آنها در مسیر بازگشت بودند که در دام یک گروه راهزن یونانی گیر افتادند و تمام اموال و دارایی تجار غارت شد، حتی شتر و اسب کاروانیان را هم از آنها گرفتند. تجار بیچاره هرچه گریه و ناله و التماس کردند هیچ فایده ای نداشت چون راهزنان یونانی بودند و اصلاً زبان فارسی بلد نبودند.
در میان مسافرین لقمان حکیم هم حضور داشت. لقمان گوشه ای نشسته بود و رفتار غارتگران را مشاهده می کرد. تاجران نزد لقمان آمدند و گفتند: تو حکیمی! با اینها صحبت کن، شاید سخنی پندآمیز از زبان تو دل دزدان را به رحم آورد و حداقل شترها و اسب های ما را به ما بازگرداند.
لقمان گفت: با چه کسی حرف بزنم و پند دهم؟ دل این افراد از سنگ شده، اگر نصیحت و اندرز در دل این بنده های خدا راهی داشت، این قدر سنگدلانه اموال و دارایی های مردم را غارت نمی کردند. حرف زدن من هیچ فایده ای ندارد. «نرود میخ آهنین در سنگ».
منبع: rasekhoon.net - راستخون  یک جرعه معرفت/نرود میخ آهنی در سنگ آهنی را که موریانه بخورد. نتوان برد از و به صیقل زنگ. با سیه دل چه سود گفتن وعظ. نرود میخ آهنین در سنگ. همانا که جرم از طرف ماست. به روزگار سلامت شکستگان دریاب. نرود میخ آهنی در سنگ - تبیان سیه دل چسود گفتن وعظ نرود میخ اهنی در سنگ - رادیو فرهنگ آسان می گذرم ز افکارم شاید بدانی ز چه بیمارم گذشت برمن روزی روزگاری نیامد وعده وفای یاری شد دلم سنگ نرود میخ عشق هم در سنگ آرام می گذرم ز دشنامم شاید بدانی زچه ... شعر نرود میخ آهنین در سنگ … کسی که طعم زبان عسل نمی فهمد تو هرچه هم که بخوانی غزل نمی فهمد حکایت نرود میخ آهنین در سنگ نگو به سنگ که ضرب المثل نمی فهمد با سیه دل چه سود گفتن وعظ / نرود میخ آهنی بر سنگ - بوشهرنیوز با سیه دل چه سود گفتن وعظ / نرود میخ آهنی بر سنگ. "مدیرمسئول پایگاه خبری بوشهرنیوز" به مثل همیشه نجوای دل را به قرآن عرضه کردم همان درسی که در ... شعر نو نرود میخ آهنی در سنگ

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :