معروف ترین هواپیمای دنیا

تاریخ انتشار پست : 1395-9-21 دسته : دیدنی و خواندنی

هواپیمای رئیس جمهور آمریکا موسوم به "ایر فورس وان" مسلما معروف ترین هواپیمای دنیا است. اظهارات جنجالی اخیر ترامپ در مورد این هواپیماها بهانه ای شد تا نگاهی به تاریخچه ایر فورس وان در صد سال گذشته بیندازیم.


وبسایت فرادید: هواپیمای رئیس جمهور آمریکا موسوم به "ایر فورس وان" مسلما معروف ترین هواپیمای دنیا است. اظهارات جنجالی اخیر ترامپ در مورد این هواپیماها بهانه ای شد تا نگاهی به تاریخچه ایر فورس وان در صد سال گذشته بیندازیم.

معروف ترین هواپیمای جهان

آمریکا, معروف ترین, جهان, رئیس جمهور, هواپیما

به نقل از دویچه وله، دونالد ترامپ، میلیاردر آمریکایی تا کنون برای سفرهایش از جت شخصی خود (بوئینگ ۷۵۷) استفاده می کرد. او نیز اما از این بعد در مقام رئیس جمهور منتخب آمریکا همانند تمام رؤسای جمهور پیشین مهمان "هواپیمای شماره یک نیروی هوایی آمریکا" (Air Force One) از نوع بوئینگ ۷۴۷ خواهد بود؛ هواپیمایی با تجهیزات ارتباطی مجهز، ویژگی سوختگیری در هوا و سیستم هایی برای کنترل جنگ در مواقع حساس.

معروف ترین هواپیمای جهان


سال گذشته پنتاگون ساخت دو هواپیمای جدید به منظور حمل و نقل رئیس جمهور آمریکا را به شرکت بوئینگ سفارش داد. نیروی هوایی آمریکا به تازگی اعلام کرد که هزینه ساخت هر کدام از این هواپیماها بالغ بر یک میلیارد و ۶۵ میلیون دلار خواهد بود. چین یکی از مشتریان اصلی بوئینگ به شمار می رود. رئیس بوئینگ اخیرا نسبت به رویکرد سیاسی دولت آینده ترامپ نسبت به چین اظهار نگرانی کرده بود.

معروف ترین هواپیمای جهان


این سخنان واکنش سریع ترامپ را در شبکه توئیتر به همراه داشت. او بلافاصله نوشت: «بوئینگ در حال ساخت یک ایر فورس وان ۷۴۷ برای رؤسای جمهور آینده است، اما هزینه ها افسارگسیخته شده اند، بیش از ۴ میلیارد دلار. سفارش را لغو کنید!» بعد از آن سهام بوئینگ بلافاصله سقوط کرد. هم مسئولان بوئینگ و هم کاخ سفید رقمی را که ترامپ به عنوان هزینه ساخت عنوان کرده بود، زیر سئوال بردند.

معروف ترین هواپیمای جهان


"هواپیمای شماره یک نیروی هوایی آمریکا" یا ایر فورس وان در اصل به هر گونه هواپیمایی اطلاق می شود که حامل رئیس جمهور آمریکا باشد. در سال ۱۹۱۰ تئودور روزولت برای مدتی کوتاه سوار بر هواپیمای "پرنده رایت" شد که اولین سازه موفقیت آمیز سنگین با ویژگی حمل انسان در هوا بود. به این ترتیب روزولت اولین رئیس جمهور تاریخ آمریکا لقب گرفت که سوار بر هواپیما شد.

معروف ترین هواپیمای جهان


ایر فورس وان تاریخی پرفراز و نشیب دارد. در سال ۱۹۴۳ یک "بوئینگ ۳۱۴ کلیپر" به نام "دیکسی کلیپر" با طی مسیری بیش از ۸ هزار کیلومتر روزولت را برای شرکت در یک کنفرانس به کازابلانکا برد؛ کنفرانسی با حضور وینستون چرچیل و شارل دوگل که در آن در مورد ادامه روند جنگ جهانی دوم بحث شد. در راه برگشت روزولت تولدش را در اتاق غذاخوری هواپیما جشن گرفت.

معروف ترین هواپیمای جهان


در سال ۱۹۴۵ هواپیمای داگلاس سی− ۵۴ اسکای مستر ملقب به "گاو مقدس" برای استفاده روزولت آماده شد. این هواپیما مجهز به تلفن رادیویی، اتاق خواب و حتی آسانسوری برای انتقال صندلی چرخدار روزولت بود و اولین هواپیمای ریاست جمهوری آمریکا لقب گرفت. "گاو مقدس" تنها یک بار در سال ۱۹۴۵ به پرواز درآمد و روزولت را به کنفرانس تاریخی یالتا در شبه جزیره کریمه کنونی برد. روزولت در ماه آوریل همان سال درگذشت.

معروف ترین هواپیمای جهان


هری اس . ترومن در سال ۱۹۴۷ "گاو مقدس" را با هواپیمای داگلاس دی سی− ۶ لیفت مستر جایگزین کرد. این هواپیما اولین هواپیمای ریاست جمهوری آمریکا به شمار می رفت که بدنه آن به طور اختصاصی (به شکل عقاب) رنگ آمیزی شده بود. این هواپیما به دارازای ۳۱ متر، ظرفیت حمل ۱۰۲ مسافر و حداکثر سرعت نزدیک به ۵۰۰ کیلومتر در ساعت را داشت.

معروف ترین هواپیمای جهان


از دهه ۱۹۶۰ به پس فناوری جت اجازه داد تا رهبران کشورهای دنیا بیشتر فرصت دیدارهای رو در رو را داشته باشند. سال ۱۹۷۲ نیکسون اولین رئیس جمهوری بود که سوار بر Special Air Mission به چین سفر کرد. ژاکلین کندی، بانوی اول وقت آمریکا، کسی بود که نشان ویژه ایر فورس وان را سفارش داد: رنگ آبی و سفید با حروف درشت "ایالات متحده آمریکا" روی بدنه و پرچم آمریکا روی دم هواپیما؛ نشانی که تا کنون دوام داشته است.

معروف ترین هواپیمای جهان


یکی از روزهای به یاد ماندنی در تاریخ ایر فورس وان ادای سوگند لیندون بی . جانسون، معاون جان اف کندی به عنوان رئیس جمهور جدید آمریکا در هواپیمایSAM 26000 ساعاتی بعد از ترور کندی بود. جسد کندی توسط همان هواپیما به واشنگتن انتقال داده شد و یک دهه پس همان هواپیما جسد جانسون را بعد از برگزاری رسمی مراسم ترحیم در واشنگتن به تگزاس منتقل کرد.

معروف ترین هواپیمای جهان


در سال ۱۹۷۲ در دوران ریاست جمهوری نیکسون هواپیمای SAM 27000 جایگزین SAM 26000 شد و تا سال ۱۹۹۰ به عنوان هواپیمای ویژه ریاست جمهوری آمریکا به پرواز درآمد. در آن سال جرج بوش پدر، رئیس جمهور وقت آمریکا سفارش ساخت اولین هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ را داد. SAM 27000 رسما در سال ۲۰۰۱ بازنشسته شد و از سال ۲۰۰۵ در موزه ریاست جمهوری رونالد ریگان در کالیفرنیا در معرض دید عموم قرار دارد.

معروف ترین هواپیمای جهان


ایر فورس وان چیزی فراتر از یک هواپیمای ساده است. رئیس جمهور هواپیما به واسطه تجهیزات مدرنی که در هواپیما تعبیه شده اند، در هر کجای جهان که باشد می تواند کشور را اداره کند. به همین علت نیز به این هواپیما لقب "اتاق بیضی متحرک" را داده اند. اتاق بیضی دفتر کار رئیس جمهور در کاخ سفید است.

معروف ترین هواپیمای جهان


بیل کلینتون، رئیس جمهور پیشین آمریکا و بانوی اول در حال تعارف کردن شکلات به یکی از خبرنگاران شبکه ای بی سی و دیگر اعضای رسانه ها به مناسبت روز ولنتاین. عکس متعلق به سال ۱۹۹۹ و سفر رئیس جمهور و همسرش با هواپیمای ویژه ریاست جمهوری به مکزیک برای دیدار با رئیس جمهور وقت این کشور است.

معروف ترین هواپیمای جهان


در این عکس جرج دبلیو بوش، رئیس جمهور وقت آمریکا همراه با آری فلایشر، سخنگوی کاخ سفید (چپ) و کارل روو، مشاور ارشدش در حین جلسه ای اضطراری در مورد حمله تروریستی یازده سپتامبر در هواپیمای ایر فورس وان دیده می شوند.

معروف ترین هواپیمای جهان


از سال ۱۹۹۰ تا به امروز دو هواپیمای بوئینگ وی سی-۲۵ در خدمت رؤسای جمهور آمریکا هستند. فضای داخلی این هواپیماها بالغ بر ۳۷۱ متر مربع شامل اتاق های شخصی ریاست جمهوری، اتاق های کاری، فضای کار و استراحت برای کارکنان دفتر ریاست جمهوری، خبرنگاران و خدمه هواپیماست.

معروف ترین هواپیمای جهان


هواپیماهای ویژه ریاست جمهوری آمریکا دارای خطوط امن تلفنی و سیستم های ایمن ارتباطات کامپیوتری و نیز دو آشپزخانه مجهز هستند که ظرفیت پذیرایی همزمان از ۱۰۰ سرنشین را دارد. ایر فورس وان می تواند بدون توقف رئیس جمهور آمریکا را از واشنگتن به توکیو ببرد که مسافتی ۹۷۰۰ کیلومتری است.

معروف ترین هواپیمای جهان


هواپیماهای جدید ایر فورس وان از نوع بوئینگ ۸ ۷۴۷− خواهند بود که مجهز به سیستم دفاعی در برابر پالس های الکترومغناطیسی، ویژگی سوختگیری در هوا و سیستم دفاع موشکی هستند. هواپیماهای ایر فورس وان ترامپ بیش از دو برابر درازتر و بیش از سه برابر سریعتر از هواپیمای "دیکسی کلیپر" فرانکلین روزولت در سال ۱۹۴۳ خواهند بود.

منبع : برترینها

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :