ترجمه فارسی کتاب '۸۸ روز تا قندهار' در کابل رونمایی شد

تاریخ انتشار پست : 1395-2-26 دسته :

کتاب ترجمه شده ی «۸۸ روز تا قندهار-چرا امریکا به افغانستان آمد»؛ اثر «رابرت آل. گری نی یر» امروز از سوی انستیتوت مطالعات استراتژیک افغانستان رونمایی شد.


به گزارش حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران، این کتاب توسط سنجر سهیل یکی از روزنامه نگاران کشور از زبان انگلیسی به زبان فارسی ترجمه شده است.

نویسنده این اثر «رابرت آل. گری نی یر»، رئیس دفتر ساحوی سی آی ای در اسلام آباد می باشد. این کتاب در ۴۶۴ صفحه، در سال ۲۰۱۵ توسط انتشارات سیمون اند شاستر راهی بازار شد.

امرالله صالح، رئیس پیشین امنیت ملی در مراسم رونمایی ترجمه این کتاب، گفت که استخبارات امریکا با چاپ این کتاب خواسته اهداف سیاسی خود را دنبال کند.

آقای صالح افزود که امریکا از طریق چاپ این اثر همچنان تلاش کرده تا اثرات آن را بر دشمنان خود نشان دهد.

رئیس پیشین امنیت ملی افزود که این کتاب یک اثر متفاوت در مورد اوضاع افغانستان پس از یازدهم سپتامبر است؛ چون در مورد جنوب کشور به آن پرداخت شده است.

سنجر سهیل، مترجم این کتاب در مراسم رونمایی گفت که این کتاب را به این دلیل که در مورد رویدادهای جنوب پرداخته است، ترجمه کرده است.

آنچه «رابرت آل. گری نی یر» پس از بازنشسته شدن از سازمان سیا در این اثر آورده، شکل گیری حوادث اولیه درگیری مستقیم امریکا با طالبان پس از روزهای یازدهم سپتامبر است.

گری نی یر که پس از ۲۷ سال خدمت در سازمان سیا در سال ۲۰۰۶ بازنشست شد، رئیس اداره اسلام آباد از ۱۹۹۹ الی ۲۰۰۲ بود و کمپاین نبرد با طالبان در بخش های جنوبی و شرقی افغانستان را بر عهده داشت.

عنوان کتاب وی به یازدهم سپتامبر تا هفتم دسامبر، زمان بسیج قبایل ضد طالبان به رهبری حامد کرزی؛ رئیس جمهور پیشین برای یارگیری از پشتون ها در مبارزه با طالبان برمی گردد.

کتاب گری نی یر دست کم چهار خاطره افسر سابق اطلاعاتی امریکا از یک جنگ طولانی است که نقش سازمان سیا و پاکستانی ها را در منطقه پشتون نشین پس از حوادث یازدهم سپتامبر ۹/۱۱ به روشنی بیان کرده و سیر حوادث را بر اساس نشست های مستقیم و تماس های تلفنی با مقامات افغان و پاکستان تنظیم می کند.

گری نی یر داستان خود را با تماس تلفنی جرج تنت رئیس سازمان سیا در ۲۳ سپتامبر ۲۰۰۱ شروع می کند و اهدافی را که قرار است امریکا بمباران کند را از وی می پرسد.

گری نی یر می نویسد که ۸ صفحه گزارشی که وی می نویسد و جرج بوش رئیس جمهور وقت آن را تأیید می کند؛مبنای حملات اولیه امریکا به افغانستان قرار می گیرد.

گری نی یر سه ساعت کار روز گزارش را بهترین کار حرفه ای خود در طول ۲۷ سال خدمت در سازمان سیا می داند.

هرچند کتاب ۸۸ روز تا قندهار بخش هایی از این گزارش ۸ صفحه ای است اما صحت ادعاهای نویسنده و دیدگاه های جایگزین در آن زمان را نمی توان به درستی کشف کرد چراکه متن کامل این گزارش جزو اسناد طبقه بندی شده است و نویسنده تنها بخش هایی از آن را از نگاه خود در سیر حوادث پس از یازدهم سپتامبر در افغانستان می آورد.

نویسنده در بخشی این کتاب نگاشته است: حامد کرزی جنراتور دیزل تولید برق را به لیست خواسته های خود افزود و درحالی که از دست طالبان فرار می کند، می خواهد موبایل خود را چارچ کند!

گری نی یر حامد کرزی را بهترین انتخاب در میان قبایل پشتون و دامن زدن به شورش قبیله ای تشخیص می دهد و خود را مسوول فرار دادن کرزی از چنگال طالبان، بردن وی به پاکستان، بازگرداندنش به افغانستان و نشستن وی در رأس رهبری افغانستان می داند.

گری نی یر و مأموران نظامی-اطلاعاتی که وی راهبری کرده، حلقه اصلی عملیات بازگرداندن کرزی را تشکیل داده که با ریختن پول بر سر رهبران قبایل محلی و توسعه الگوی فساد بزرگ در منطقه، معاملات نظامی خود را انجام داده و در عین نسبت به اخاذی شهروندان عادی توسط قبایل چشم پوشی می کردند.

هرچند نویسنده از کارهای به اصطلاح خوب امریکا مانند ارسال لاری های تجاری کمک به مردم می گوید اما به نظر اغلب مردم و سیاسیون نسبت به رهبران فاسد افغان عبور می کند!

گری نی یر از کمک های بزرگ پاکستان می گوید و اینکه با در اختیار گذاشتن پایگاه های هوایی چه کمک بزرگی به آمریکایی ها کردند اما از بهشت ساختن پاکستان برای طالبان چیزی نمی گوید که خودش یکی از عوامل این داستان بوده است!

بینش خودبرتربینی گری نی یر البته با گزارش سنا درباره بازداشت و شکنجه افغان ها توسط مأموران سیا متعادل شده است تا رویکرد اولیه این سازمان در حوادث پس از یازدهم سپتامبر بازنگری شود! به عنوان نمونه بازداشت و شکنجه ابو زبیده از سران القاعده و ارسال وی به زندان سیا در تایلند یکی از این موارد است.

وی همچنین مسوول ارسال تعداد نامشخصی از افغان ها به زندان گوانتانامو در سال ۲۰۰۲ است ولی در نوشته خود آنچه انجام داده را درست می داند و از سیاه شدن اعتبار امریکا در مجامع حقوق بشر ابایی ندارد!

گری نی یر در ۶۰ صفحه آخر کتابش از اشتباهاتی که در افغانستان انجام شده نوشته و از آنچه باعث ترک پست خود در پاکستان شده می گوید.

تُن قلم وی، در پایان کتاب کمی خودخواهانه می شود و از سیاست های دولت پس از بوش تلویحاً انتقاد می کند! و آنچه اکنون در افغانستان می گذرد را محصول سیاست اشتباه تعریف شده از سال ۲۰۰۵ بدین سو می داند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :