جزئیات جدید در رابطه با فوت دختربچه افغانستانی در بیمارستان نمازی شیراز

تاریخ انتشار پست : 1395-5-30 دسته : مجازی
اطلاعاتی جدید از فوت لطیفه رحمانی بیمار تبعه افغان در بیمارستان نمازی

مرگ دختر ۱۲ ساله افغان در بیمارستان نمازی شیراز با واکنش ها و اطلاعات نادرست زیادی در شبکه های اجتماعی همراه بود ، اما لطیفه رحمانی چرا پیوند کبد نشد و چگونه شد که فوت کرد؟

به نقل از گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، لطیفه رحمانی به علت ابتلا به سیروز کبدی در بیمارستان نمازی شیراز بستری شد و قرار بود کبد پدرش به او پیوند شود، اما این کار به علت عدم آمادگی هر دو نفر میسر نشد و لطیفه تسلیم مرگ شد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این باره گفت : این بیمار در شرایط نامساعدی برای پیوند قرار داشت و امکان پیوند از جسد نیز برای وی وجود نداشت .

دکتر علی بهادر افزود : ایشان مبتلا به سیروز کبدی بوده و کبدش از کار افتاده بود و با حال بسیار بد و حالت اضطراری به بیمارستان مراجعه کرده بود و امکان پیوند کبد برای وی وجود نداشت .

وی با اشاره به اینکه برای کودکان دو نوع پیوند موجود است که یکی پیوند زنده به زنده و دیگری پیوند از جسد ، افزود : معمولا در کودکان پیوند زنده از زنده انجام می شود اما در این کودک به علت شرایط حادی که داشت این عمل امکان پذیر نبود و شرایط پدر و مادر و زمان، اجازه این عمل را به ما نداد .

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز تصریح کرد : در مورد پیوند از جسد نیز دست ما بسته بود چرا که این اقدام در کشورمان غیر قانونی است . اگر امکان داشت که ما می توانستیم از جسد اتباع ایرانی به اتباع خارجی پیوند را بزنیم قطعا این کار را انجام می دادیم اما این اقدام در کشورمان مانند سایر کشور ها غیر قانونی است . ضمن اینکه همیشه هم کبد برای انجام پیوند موجود نیست.

وی با بیان اینکه این کودک از اتباع غیر قانونی در کشور بود، گفت : مسائل انسانی در مورد این بیمار انجام شده و بیمار بستری و تحت مداوا قرار گرفته است .

بهادر در مورد اینکه چرا امکان پیوند زنده به زنده برای کودک وجود نداشت، افزود : باید برای این کار آزمایشات گوناگون انجام می شد تا مشخص شود که برای پیوند مناسب است اما زمان ما را در این مورد یاری نکرد، به ویژه اینکه حالت کودک نیز در شرایطی نبود که این پیوند انجام شود باید سطح هوشیاری وی بالا می آمد تا مناسب پیوند شود .

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز تاکید کرد : اگر شرایط بیمار در شرایطی بود که می شد پیوند زنده به زنده را انجام داد قطعا این کار بدون توجه به هزینه انجام می شد اما حال بیمار اصلا مساعد انجام این عمل نبود .

زمان یاری نکرد

عضو تیم پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز گفت: تمامی خدمات پیوند بر روی نوجوان ۱۲ ساله افغان در بیمارستان نمازی به طور رایگان انجام شد و علت فوت ربطی به غیر ایرانی بودن ندارد.

حشمت الله مصلحی در مصاحبه با مهر در خصوص مرگ نوجوان ۱۲ ساله افغان در بیمارستان نمازی شیراز تاکید کرد: این نوجوان به علت مشکلات کبد در تاریخ ۱۸ مرداد ماه به بیمارستان نمازی مراجعه و بستری شد و تمامی خدمات در بالاترین سطح ممکن به این نوجوان افغانی ارائه شد اما سرعت این بیماری به گونه ای بود که باعث فوت شد.

عضو تیم پیوند اعضای علوم پزشکی شیراز تاکید کرد: تمامی خدمات برای این بیمار به طور رایگان انجام شد و حدود ۲۰ میلیون تومان نیز هزینه داشت.

مصلحی تصریح کرد: هیچگونه کوتاهی و کم کاری برای پیوند وجود نداشته زیرا سرعت این بیماری به حدی بود که زمان برای پیوند وجود نداشت.

وی ادامه داد: غیر ایرانی بودن این بیمار به هیچ عنوان باعث نشد که در خدمات رسانی کم کاری داشته باشیم.

بیماری خیلی پیشرفت کرده بود

یک پزشک متخصص بیمارستان نمازی هم در این باره گفت: این کودک با تشخیص انسفالوپاتی کبدی در آی سی یوی اطفال بستری شد و به علت وخامت شرایط بیمار به هیچ وجه امکان پیوند در عرض چند روزی که بستری بود وجود نداشت .ضمن این که طول مدت بستری ایشون در این بخش کوتاه بود.متاسفانه همراهان بیمار نمی توانستند بپذیرند بیماری در مراحل انتهایی است و توضیحات مکرر کادر درمان را إنکار می کردند .

وی افزود: هیچ امکانی برای نجات بیمار به علت پیشرفت بیماری واقعا وجود نداشت.

بیمارستان نمازی شیراز, دختربچه افغانستانی, لطیفه رحمانی, جزئیات رابطه فوت دختربچه افغانستانی بیمارستان نمازی شیراز

بیمارستان نمازی شیراز, دختربچه افغانستانی, لطیفه رحمانی


لطیفه رحمانی


چرا پیوند عضو به اتباع خارجی ممنوع است؟

بنابراین نقل از، مرداد ماه سال 93 بود که شورای عالی پیوند اعضا تصویب کرد، از این بعد جراحی پیوند اعضای بدن به اتباع غیرایرانی در هر شرایطی در ایران ممنوع شود.

در این جلسه که با حضور وزیر بهداشت و جمعی از پزشکان و جراحان برگزار شد، در دو مصوبه جداگانه جراحی پیوند اعضا به اتباع غیر ایرانی و همچنین جراحی پیوند در بیمارستانهای خصوصی ممنوع اعلام شد.

پیش از این مصوبه، اتباع غیر ایرانی می توانستند دهنده عضو را با خود از کشورشان به ایران بیاورند و در این صورت می توانستند از خدمات جراحی پیوند در ایران بهره مند شوند، اما بعد از این مصوبه پیوند عضو در این شرایط نیز به اتباع خارجی در همه بیمارستانهای کشور ممنوع است.

در این جلسه همچنین برای پیشگیری از هر گونه تخلف در پیوند اعضای بدن، جراحی های پیوند نیز فقط به بیمارستانهای دولتی و دانشگاهی واگذار و اجرای آن در بیمارستانهای خصوصی سراسر کشور ممنوع شد.

بنابراین نقل از جلسه شورای پیوند بعد از دو سال وقفه، در پی نقل از مواردی از پیوند اعضای ایرانی به اتباع خارجی تشکیل شد و به منظور پیشگیری از هر گونه تخلف و امکان قانونی برخورد قضایی با موارد متخلف، دو مصوبه یاد شده، به تصویب همه اعضای شورا رسید.

منبع: سلامت آنلاین

بیمارستان نمازی شیراز رتبه اول دنیا

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :