حکایت ضرب المثل «سرکه نقد به از حلوای نسیه» را می دانید؟

تاریخ انتشار پست : 1395-1-20 دسته : فرهنگی و هنری
حکایت ضرب المثل «فلانی دسته گل به آب داده» را می دانید؟

در باشگاه ضرب المثل امروز حکایت کوتاهی را از ضرب المثل «سرکه نقد به از حلوای نسیه» می خوانید.

حکایت ضرب المثل «نخ را باید کوتاه گرفت» را می دانید؟
باشگاه ضرب المثل, سرکه نقد به از حلوای نسیه, ضرب المثل فارسی

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی طاها پخش؛ مَثَل ها داستان زندگی مردم هستند و چون آیینه ای روشن، آیین ها، تاریخ، هوش، بینش و فرهنگ ملت را در خود نشان می دهند. «مَثَل واژه ای است که از عربی به فارسی راه یافته و آنچنان که می نویسند از ماده مثول بر وزن عقول به معنی شبیه بودن چیزی به چیز دیگر یا به معنای راست ایستادن و بر پای بودن آمده است». این واژه در عربی به چند معنا به کار رفته است: مانند و شبیه، برهان و دلیل، مطلق سخن و حدیث، پند و عبرت، نشانه و علامت. در اصطلاح اهل ادب مثل نوعی خاص از سخن است که آن را به فارسی داستان و و گاهی به تخفبف دستان می گویند (رحیمی، 1389).

با این وصف در باشگاه ضرب المثل امروز به نقل حکایت کوتاهی از ضرب المثل «سرکه نقد به از حلوای نسیه» می پردازیم.

***********************************

این ضرب المثل به این معناست که هر چیزی نقد به دست ما برسد، هرچند کم و ناچیز خیلی بهتر از چیزی است که با وعده و وعید زیاد به دست ما برسد، هرچه قدر هم که با ارزش باشد.

در لغت نامه دهخدا آمده نقد یعنی آنچه که در حال داده شود؛ به عبارت دیگر یعنی پیشادست

اما نسیه چیزی است که در آینده داده می شود و پسادست خوانده می شود.

در این ضرب المثل طبیعتا حلوا از سرکه بسیار خوشمزه تر و بهتر است. اما شاید در مواقعی گرفتن آنی و در لحظه سرکه ترش خیلی بهتر از منتظر ماندن برای دریافت حلوای شیرین باشد.

شاید در نگاه اول این نقدی که به دست می آید ارزشش به اندازه آن نسیه نباشد، اما همین که آدمی از بودنش اطمینان حاصل می کند خود دلیل بر برتری نسبی آن هست. چرا که شما در لحظه این نقد کم ارزش را داری اما هیچ جای اطمینانی وجود ندارد که آن نسیه با ارزش را در آینده داشته باشی.

شاید بشود ضرب المثل «کاچی بهتر از هیچی» را به نوعی معادل با این ضرب المثل دانست. یا این عبارت تمثیلی که می گوید: «گنجشکی که به دست است بهتر از باز پریده است».

گزارش از: مریم محمدی

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :