محبوبترین و پولسازترین مشاغل فنی و حرفه ای

تاریخ انتشار پست : 1395-2-18 دسته : اقتصادی
برپایی نمایشگاه معرفی مشاغل فنی و حرفه ای در فارسان

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان تهران با اشاره به رشته هایی که بیشترین میزان اشتغال را در کشور به خود اختصاص می دهند، گفت: فارغ التحصیلان دانشگاهی به رشته های مکانیک، الکترونیک و مکاترونیک وارد شوند.

ارائه آموزش های فنی و حرفه ای با توجه به نیاز بازار کار
رشته های محبوب, بازار کار, رشته های محبوب


مجید تهرانیان، مشاور رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور  با اشاره به اینکه یکی از چالش های اصلی کشور در حوزه نیازسنجی، تقاضای آموزش ها در کشور است، اظهار داشت: ما هنوز به طور دقیق نتوانستیم نیازهای اصلی کشور را در حوزه مهارت پیدا کنیم.

وی افزود: بخشی از آموزش ها هنوز عرضه محور هستند؛ یعنی این نوع مهارت ها در داخل سازمان طراحی و در کشور اجرا می شوند، درحالی که باید آموزش های مهارتی براساس تقاضای اصناف و اتحادیه ها طراحی شوند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان تهران با اشاره به اینکه هم اکنون اقدامات جدی در حوزه شناسایی مهارت های مورد نیاز کشور توسط سازمان آموزش فنی و حرفه ای در حال انجام است، گفت: سعی داریم تا با طراحی آموزش هایی که نیاز جامعه است، نقش جدی در جریان فعالیت های آموزشی کشور ایفا کنیم.

تهرانیان در پاسخ به این سؤال که هم اکنون چه رشته هایی بیشترین تقاضای بازار را به خود اختصاص می دهند و اینکه چه رشته هایی بیشترین اشتغال را به همراه دارند، گفت: هم اکنون رشته های مکانیک، الکترونیک و مکاترونیک و حتی رشته های تعمیر وسایل خانگی، از بازار کار خوبی برخوردارند.

وی گفت: هم اکنون متقاضیان این رشته ها از فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاه ها هستند.

مشاور رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای همچنین خاطرنشان کرد: 80 درصد جمعیت متقاضی تحصیل در 20 درصد رشته ها ادامه تحصیل می دهند که در صدر آن پزشکی، رشته های مهندسی همچون برق، کامپیوتر، عمران و رشته های حقوق و روان شناسی قرار دارد چراکه بازار کار این رشته ها خوب و پرکشش است.

یکی از مهمترین معضل های مهم در مورد بیکاری جوانان، عدم موفقیت افرادی است که پس از اتمام تحصیلات دانشگاه امکان راهیابی به بازار کار را ندارند و در این بخش با مخاطرات و مشکلات فراوانی مواجه می شوند.

در سال های اخیر به ادعای مسئولان، تلاش هایی برای جبران کاستی های آموزش های دانشگاهی و نیاز بازار کار از طریق ارائه آموزش های مهارتی و فنی وحرفه ای صورت گرفته تا جایی که این آموزش ها توانسته مشکلات ورود به بازار کار، کارجویان دانشگاهی را تا 90 درصد حل کند.

منبع: مشرق نیوز

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :