خانوم افغانستانی می توانند برای ساختن جامعه افغانستان برنامه ساز باشند

تاریخ انتشار پست : 1395-9-22 دسته :

دانشجوی افغانستانی که در ایران در رشته دکترای روابط بین الملل گفت: زنان تحصیل کرده افغانستان به خوبی ثابت کرده اند که می توانند پابه پای مردان در ساختن جامعه سیاسی و فرهنگی افغانستان تأثیرگذار و برنامه ساز باشند.

زنان افغانستانی می توانند برای ساختن جامعه افغانستان برنامه ساز باشند

خواهران, دانشجو, سلوا

سلوا نوری قریشی دانشجوی افغانستانی که در ایران در رشته دکترای روابط بین المل مشغول تحصیل است در مصاحبه با خبرنگار طاها پخش در مورد جایگاه زنان در فعالیت های اجتماعی در افغانستان با بیان اینکه زنان جایگاه اجتماعی زنان افغانستان از دو منظر قابل بررسی است، گفت: برخی زنان قشر تحصیلکرده جامعه افغانستان را تشکیل می دهند که اکثرا در شهرهای بزرگ و ولایاتی که از امکانات برخوردارند، زندگی می کنند این زنان توجه بیشتر به کار و فعالیت اجتماعی دارند و تا حدی می توان گفت که راه هر گونه فعالیت اجتماعی سیاسی فرهنگی برایشان باز است.

وی بابیان اینکه یکی از مشکلات بر سر حضور پررنگ زنان تحصلکرده در اجتماع افغانستان تعصبات جنسیتی حاکم بر جامعه است، تصریح کرد: وجود تعصبات جنسی که متأسفانه حتی در ادارات دولتی نیز شاهد آن هستیم، بزرگترین مانع بر سر راه فعالیت زنان دانشمند و توانای افغانستانی است.

این دانشجوی افغانستانی با بیان اینکه البته زنان در قبال چنین نگاه هایی سکوت نکرده و برای احقاق حقوق خود مبارزه می کنند، تصریح کرد: این زنان تاکنون به خوبی ثابت کرده اند که می توانند پابه پای مردان در ساختن جامعه سیاسی و فرهنگی افغانستان تأثیرگذار و برنامه ساز باشند.

قریشی دسته دوم زنان در افغانستان را به اعتقاد او درصد بیشتری از جامعه زنان را تشکیل می دهند را زنان روستایی و کسانی می داند که هیچ نقشی در جامعه و بیرون از خانه خود ندارند. آنها مادران و دخترانی هستند که بیشترشان از نعمت سواد محرومند و در برخی روستاها و شهرستان ها متأسفانه در کلبه هایی نگه داشته می شوند.

این دانشجوی حقوق بین الملل افغانستانی با تصریح این مطلب که زنان روستایی و تحصیل نکرده ما بعضا از حقوق اولیه انسانی شان نیز برخوردار نیستند، بیان داشت: این زنان مورد ظلم و ستم و کارهای ناروایی قرار می گیرند که باعث تأسف جامعه ماست.

وی با تأکید بر اینکه البته این حالت دوگانه در جامعه افغانستان نسبت به سال های گذشته کمی برای خانم ها امیدوار کننده شده است، گفت: امروزه فعالیت های جامعه جهانی، جامعه مدنی و افراد حکومتی در راستای احقاق حقوق زنان بیشتر شده و دولتمردان خود را در رفع این معضل مصمم تر نشان داده اند و امیدواریم روزی برسد که هیچ زنی در افغانستان نباشد که بر او ظلم و ستم روا شود.

منبع : باشگاه خبرنگاران

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :