پرنده های فرانسوی در آسمان ایران

تاریخ انتشار پست : 1395-10-4 دسته : اقتصادی

١١ روز فاصله بین دو قرارداد تاریخی. قراردادهایی که بعد از ٤١ سال، صنعت هوایی ایران را متحول می کند. دوم دی ماه، تنها با فاصله ١١ روز با امضای قرارداد بویینگ با ایران ایر، ایرباس قرارداد خرید صد فروند ایرباس را با «هما» نهایی کرد. براساس این قرارداد، هواپیماها از اوایل سال ۲۰۱۷ میلادی در یک پروسه زمانی ۱۰ساله طبق مفاد قرارداد تحویل ایران ایر می شوند.


روزنامه شرق: ١١ روز فاصله بین دو قرارداد تاریخی. قراردادهایی که بعد از ٤١ سال، صنعت هوایی ایران را متحول می کند. دوم دی ماه، تنها با فاصله ١١ روز با امضای قرارداد بویینگ با ایران ایر، ایرباس قرارداد خرید صد فروند ایرباس را با «هما» نهایی کرد. براساس این قرارداد، هواپیماها از اوایل سال ۲۰۱۷ میلادی در یک پروسه زمانی ۱۰ساله طبق مفاد قرارداد تحویل ایران ایر می شوند.

ناوگان هوایی این هواپیماها شامل ۴۶ فروند هواپیما از خانواده A۳۲۰، ۳۸ فروند هواپیما از خانواده A۳۳۰ و ۱۶ فروند از خانواده A۳۵۰ است. دراین میان، صحبت هایی هم از خرید غول هواپیمایی ایرباس A٣٨٠، به میان آمده بود که به سرعت رد شد. این درحالی بود که گمان می رفت، امضای این دو قرارداد با روی کارآمدن ترامپ در هاله ای از ابهام فرو رود؛ بااین حال، گذشت زمان نشان داد آنچه وعده اش از پیش داده شده بود، در نهایت از سوی دولت عملی شد.

بااین حال، قرارداد نهایی خرید صدفروند هواپیمای ایرباس ازسوی فرهاد پرورش، مدیرعامل هما و فابریس برژیه، مدیر شرکت هواپیما سازی ایرباس، امضا شد. بهمن سال گذشته و کمتر از یک ماه بعد از امضای برجام بود که توافق نامه خرید هواپیما بین ایران ایر و شرکت ایرباس در پاریس امضا شد. بااین حال، چیزی در حدود نزدیک به یک سال زمان نیاز بود تا این توافق نامه بعد از مذاکرات مکرر بین مدیران این دو شرکت، به قرارداد منتهی شود.

پیام روشن امضای قراردادها با هما

این اتفاق که در ادامه امضای قراداد تاریخی خرید صد فروند بویینگ در ٢١ آذر امسال بود، پیامی تاریخی از سوی ایران به کشورهای دنیا به شمار می رفت. وزیر راه وشهرسازی در بیانیه ای که یک روز بعد از امضای این قرارداد منتشر شده، نوشت: شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) قرارداد نهایی خرید صد هواپیمای میان برد و دوربرد را با شرکت ایرباس به صورت اجاره به شرط تملیک، منعقد کرد.

حتما این اقدام در کنار خرید ٨٠ فروند هواپیمای بویینگ، تاریخی ترین اقدام در تاریخ صنعت هوانوردی و از آن فراتر، اقتصاد ملی ایران است. بی گمان، این قراردادها ظرفیت اثرگذاری جدی را بر صنعت حمل ونقل هوایی، گردشگری، توسعه ملی و بهبود جایگاه ایران در سطح اقتصاد جهانی دارند. فزون تر آنکه این تدبیر گامی مؤثر در توسعه و پایداری امنیت ایران، همچنین منطقه ودنیا است. عباس آخوندی در این نامه از پیام تاریخی این قرارداد ها می گوید: این قراردادها که در این سطح گسترده بعد از ۴۱ سال بین «هما» و بویینگ و «هما» و ایرباس امضا شدند، یک پیام روشن برای دنیا داشتند و آن اینکه ایران مصمم است سهم خود را از اقتصاد جهانی بازبعد گیرد.

آخوندی این قرارداد را «ورود عزتمندانه و غرورآفرین و در خور تمدن ایران شهری ایران به اقتصاد جهانی» می نامد. او در این بیانیه خطاب به مردم ایران نوشته است: «نکته مهمی که در ارتباط با این دادوستد باید به مردم عزیز گوشزد کنم، نحوه گفت وگو و انجام توافق با طرف هایی است که رابطه رسمی با آنها برای مدتی حدود ٤٠ساله قطع شده بود. پذیرش آنان برای تأمین مالی مستقیم بخشی از هواپیماها، در کنار تأمین مالی الباقی قرارداد در سطح بازار مالی بین المللی و اعتماد به ظرفیت تجاری «هما»، بدون اتکا به تضامین رسمی دولت، افتخاری است برای ایران که هنوز اینچنین در سطح دنیا دارای اعتبار است».

اهمیت حفاظت و مراقبت از  دستاوردهای برجام

وزیر راه وشهرسازی از فرصت پیش آمده استفاده کرده و بر نگهداری از برجام تأکید می کند: «... این موفقیت ها در حالی به دست آمده اند که اسرائیل و نیروهای داعشی و پشتیبانان آنها در منطقه سعی داشتند و دارند با جنگ افروزی های گسترده و دسیسه های مختلف، مانع موفقیت های ما شوند. این اقدام نشان داد این تدبیر راهکاری مؤثر برای مقابله با توطئه های آنان و خنثی کردن آنهاست. باز لازم به تأکید است که امضای این قراردادها در این شرایط که برنامه جامع اقدام مشترک در فضای سیاسی در مرحله تردید جدی قرار گرفته است، یک بار دیگر اهمیت حفاظت و مراقبت از دستاوردهای به دست آمده را گوشزد می کند».

او اظهار امیدواری می کند: «باوجود تغییر و تحولی که در آینده نزدیک در دولت آمریکا ایجاد خواهد شد، این کشور باید همچنان به تعهدات خود پایبند باشد. فعالان اقتصادی در سطح جهان، به ویژه اروپاییان و آمریکاییان، با امضای این گونه قراردادها و ایجاد تعهد بلندمدت برای خودشان، این خواسته را آشکارا بیان می کنند. هم چنان که مدیران بویینگ و ایرباس اعلام کرده اند، تمام مراحل اخذ مجوزهای قانونی در مذاکرات و امضای این قراردادها لحاظ شده اند. بنابراین، در هر دو قرارداد، تعهد به مفاد آنها برای طرفین الزامی است. ما امیدواریم این پختگی و مسئولیت پذیری در جامعه سیاسی آمریکا حاصل شده باشد تا فضایی فراهم کنند که جهان باور کند و دنیا امیدوار باشد با گفت وگو نیز می توان به صلح رسید».

اشتغال آفرینی نوسازی ناوگان هواپیمایی

آخوندی در این میان به اشتغال آفرینی این قرارداد هم نگاهی می کند. به گفته او، صرفا در این قراردادها در صنعت هوانوردی بیش از ٢٠هزار شغل شامل مشاغل فنی، خلبانی، میهمان داری، مهندسی و تعمیرات ایجاد خواهد شد. افزون بر این، ده ها هزار شغل غیرمستقیم دیگر در حوزه های بازرگانی، گردشگری و خدمات وابسته به آنها و همچنین خدمات متعدد حمل ونقلی در مبدأ و مقصد و در شهرهای دوردست ایران شکل خواهد گرفت.

در این قراردادها، افزون بر خرید هواپیما، موضوعات دیگری مانند آموزش خلبانان و تعمیرات و نگهداری، حمایت از توسعه خدمات ناوبری هوایی(ATM)، عملیات فرودگاهی و هواپیمایی، انتقال فناوری و هماهنگی مقررات رگولاتوری می شود. به گمان ما این راهکار بنیادین برای مقاوم کردن اقتصاد ایران در برابر تکانه های ملی و بین المللی است.

وعده تحویل ۸ هواپیما در سال ۹۶

رئیس و مدیرعامل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (ایران ایر) در این باره گفت: ١٥ تا ۲۰ درصد منابع مالی این خرید از سوی هما و در ۱۰ سال بازپرداخت می شود.  فرهاد پرورش با اشاره به مذاکرات فشرده با شرکت ایرباس در هفته های اخیر و با بیان اینکه تحویل هواپیماهای ایرباس از اوایل سال آینده میلادی شروع می شود، افزود: به مرور در سال های آینده سفارشات ایران ایر از سوی شرکت ایرباس ساخته شده و تحویل می شود.  وی با بیان اینکه ٨٠ تا ٨٥ درصد از مبلغ قرارداد با ایرباس از طریق فاینانس تأمین می شود، تصریح کرد: ١٥ تا ٢٠ درصد از منابع مالی این خرید را هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در ١٠ سال بازپرداخت می کند. مدیرعامل هما تأکید کرد: ایرباس هفت تا هشت هواپیما را در سال آینده تحویل ما می دهد.

خرید ٨ فروند ایرباس مدلA٣٢٠  در  مرحله  نخست

رضا جعفرزاده، مشاور مدیرعامل ایران ایر در گفت وگو با «شرق» نیز در رابطه با چگونگی خرید این ایرباس ها برای ایران ایر می گوید: A٣٢٠ از جمله هواپیماهایی خواهد بود که در نخستین مرحله در سال ٢٠١٧ وارد آسمان ایران می شود. دو مدل دیگر هم در ١٠ سال وارد خطوط هواپیمایی ایران ایر می شود.

مدیرعامل ایرباس: قرارداد با هما، یک قرارداد تاریخی است

فابریس برژیه، رئیس و مدیرعامل شرکت ایرباس هم در بیانیه این شرکت نوشت: این، یک قرارداد تاریخی است، نه فقط به این دلیل که راه را برای نوسازی ناوگان ایران ایر هموار می کند. توافق کلی ما، شامل آموزش به خلبانان، عملیات فرودگاهی و مدیریت ترافیک هوایی می شود؛ بنابراین، این توافق همچنین گام نخستِ مهمی در راستای مدرن سازی کل بخش هواپیمایی مسافربری ایران محسوب می شود.

تحویل یک فروند ایرباس به ایران پیش از مراسم تحلیف ترامپ

این بیانیه ها در حالی منتشر می شود که وال استریت ژورنال با اشاره به قرارداد ۱۸ میلیاردی فروش ایرباس به ایران در سایه ورود ترامپ به کاخ سفید نوشت: حداقل یکی از هواپیماهای ایرباس قبل از مراسم تحلیف ترامپ تحویل ایران خواهد شد. براساس این نقل از، بعد از شرکت آمریکایی بویینگ، شرکت هواپیماسازی ایرباس هم قراردادی چند میلیارد دلاری برای فروش هواپیما به ایران منعقد کرده و آزمون بزرگ دیگری برای سنجش نحوه واکنش دونالد ترامپ، رئیس جمهور جدید آمریکا به گشایش ارتباطات تجاری کشورهای غربی با ایران به وجود آورده است.

١٨ میلیارد دلار، ارزش این قرارداد

ایرباس، دومین شرکت بزرگ هواپیماسازی دنیا بعد از بویینگ، اعلام کرده قرارداد فروش هواپیما به ایران را تکمیل کرده و قرار است صد فروند هواپیمای تجاری به این کشور بفروشد. ارزش این قرارداد براساس لیست قیمت هواپیماهای ایرباس و بدون محاسبه تخفیف های احتمالی، بیش از ١٨ میلیارد دلار است. ایرباس گفته تحویل این هواپیماها را از اوایل سال آینده شروع خواهد کرد.

منبع : برترینها -روزنامه شرق - آکاایران آکاایران: . آکاایران شرق: 11 روز فاصله بین دو قرارداد تاریخی. قراردادهایی که پس از 41 سال، صنعت هوایی ایران را ... - روزنامه شرق شرق: ١١ روز فاصله بین دو قرارداد تاریخی. قراردادهایی که پس از ٤١ سال، صنعت هوایی ایران را متحول می کند. دوم دی ماه، تنها با فاصله ١١ روز با امضای ... - ایزی خبر . ... شلیک به پرنده مشکوک · غول آلودگی هوا دوباره بیدار شد... غیر دیپلمات ها تحت نظر دیپلمات ها عمل کنند... برخی از انتشار منشور حقوق ... پرواز در آسمان فرانسه با پرنده های دست ساز - euronews هزاران نفر برای تماشای پاراگلایدرها و چترهای رنگارنگ در آسمان فرانسه در فستیوالی در کوه های آلپ حاضر شدند. - News.Yfile.ir خبریاب ... Addmember نسخه ویژه(VIP) تمامی و کامل ترین نرم افزار های افزایش ممبر واقعی و فیک و آموزش های آن، که در . شیء ناشناس پرنده - ویکی پدیا، دانشنامهٔ آزاد شیءِ ناشناسِ پرنده یا یوفو (به انگلیسی: Unidentified flying object | UFO ) ... یوفو، که به طور گسترده در زبان های اسپانیایی، فرانسوی، پرتغالی و ایتالیایی استفاده ... خبر از رؤیت این اجرام در آسمان شهرهای مختلف ایران از مشکین شهر و اردبیل گرفته تا ... بشقاب پرنده های آسمان ایران: آمریکا یا آدم فضایی ها؟ - رادیو فردا پیدایش این پدیده ها در آسمان ایران، به ویژه در سال های اخیر افزایش یافته است. ... گویند «جسم های پرنده ناشناخته» و به تازگی سازمان پژوهشی فرانسه که بخشی از کارهای ... بشقاب پرنده های آسمان ایران: آمریکا یا آدم فضایی ها؟ - بشقاب پرنده ها ... اما الان در زبان های اروپائی، انگلیسی، فرانسه به آن می گویند «جسم های پرنده ناشناخته» و به تازگی سازمان پژوهشی فرانسه که بخشی از کارهای آن ...

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :