تعطیلی مدارس، تنها راه حل رفع آلودگی هوا؟

تاریخ انتشار پست : 1395-10-4 دسته : مجازی

آلودگی هوا باز هم این روزها باعث ایجاد مشکلاتی شده است که تنها نسخه درمان آن، تعطیلی مدارس و مراکز آموزشی است، اما آیا این راه تنها راه حل این مشکل است؟

تعطیلی مدارس، تنها راه حل رفع آلودگی هوا؟

آلودگی هوا, سیستم آموزش, مدارس

به نقل از طاها پخش ، آلودگی هوای به معضلی برای شهرنشین ها به خصوص کلان شهرها تبدیل شده است و زندگی در شرایط آلودگی، انسان ها را دچار مشکلات عدیده ای می کند.

یکی از راه حل هایی که دولت ها برای مقابله با معضل آلودگی هوا دارند، تعطیلی مدارس و مراکز آموزشی است تا تردد در شهرها کاهش یافته و از سوی دیگر نیز از بروز بیماری ها برای کودکان و نوجوانان با تعطیلی مدارس پیشگیری شود.

در شهرهای پرجمعیت جهان همانند پکن، توکیو و دهلی نیز شاهدیم که با معضل آلودگی هوا و به تبع تعطیلی مدارس و تعطیلی کارخانه ها مواجه هستند.

به گفته پزشکان، هر فرد روزانه نزدیک به 22 هزار بار تنفس می کند و تقریباً به 15 کیلوگرم هوا در روز نیاز دارد که با بروز آلودگی هوا، این موضوع مختل می شود.

برخی مشکلاتی که آلودگی هوا برای کودکان و نوجوانان ایجاد می کند:

1. سیستم تنفسی و ریه کودکان به خاطر نیاز به تنفس بیشتر نسبت به بزرگسالان مختل می شود.

2.اگر غلظت آلاینده های هوا فراتر از ظرفیت ریه انسان باشد، وارد خون می شود و اختلالاتی را ایجاد می کند.

3.افزایش ضربان قلب

4.کوتاهی قامت کودکان آنها را بیشتر در معرض آلودگی قرار می دهد.

5.کاهش ظرفیت شش ها

6.کاهش ضریب هوشی

7.خستگی و بی حالی

8.عدم توانایی در درک مطالب

9.سردرد و وضعیت تهوع

10.مشکلات گوارشی و بسیاری موارد دیگر

به نقل از فارس، تعطیلات اضطراری مدارس تنها به آلودگی هوا مختص نمی شود بلکه شاهدیم به علت بارش برف و یخبندان، مدارس به تعطیلی کشیده می شوند. بعد مدارس با تعطیلی متعددی مواجه می شوند؛ تعطیلاتی که مسلماً به روند تحصیلی دانش آموزان لطمه وارد می کند.

اما در خصوص این موضوعات نیز سوالاتی مطرح می شود:

-آیا تعطیلی مدارس راه حل رفع آلودگی هوای کلان شهرهاست؟

-آیا با بارش برف و باران، مدارس به دلیل فقدان شرایط گرمایش یا مسرهای تردد نامناسب برای دانش آموزان باید تعطیل شوند؟

-آیا در تمام کشورهای پیشرفته و حتی در حال توسعه دنیا، معضل آلودگی هوا با تعطیلی مراکز آموزشی حل و فصل می شود؟

اینها سوالاتی است که برای تمام مردم وجود دارد.

همین تعطیلی مدارس و مراکز آموزشی که دولت برای رفع و رجوع معضل آلودگی دست به دامان آن می شود، آیا مشکلاتی همچون دوری از شرایط تحصیل، عقب افتادگی تحصیلی، عادت به تعطیلی و همچنین مشکلاتی بیشماری را برای خانواده ها ایجاد نمی کند؟

عزای خانواده ها با اعلام تعطیلی مدارس

یکی از مشکلاتی که این روزها خانواده ها را با اعلام تعطیلی مدارس مواجه کرده است، خانه نشینی فرزندان یا بهتر بگوییم، کودکان و نوجوانان است.

بیشتر خانواده ها اعم از پدر یا مادر در کلان شهرها اشتغال دارند و فرزندانشان با تعطیلی مدارس یا در خانه به تنهایی به سر می برند.

تنها شدن کودکان در منزل به واسطه اینکه پدر و مادر باید در محل کار خود حاضر شوند به معضل بزرگی برای خانواده ها تبدیل شده است.

از سوی دیگر دیده می شود که در زمان آلودگی هوا و تعطیلی مدارس، کودکان و نوجوانان در کوچه و خیابان در حال بازی هستند یا همراه والدین به خرید و تفریح می روند یعنی باز هم دانش آموز در معرض آلودگی قرار گرفته است.

فرهنگ سازی نکته ضروری است زیرا تا زمانی که فرهنگ سازی نشود با تعطیل شدن مدارس، ضرر بیشتری به دانش آموز ایجاد می شود. مختل شدن سیستم آموزش و اعلام تعطیلی مدارس با بروز آلودگی هوا و تغییر درجه حرارت شرایط جوی در کنار عدم فرهنگ سازی و برنامه لازم و کافی در این خصوص باعث شده است که هم مسئولان امر، خانواده ها و همچنین خود دانش آموزان دچار سر درگمی شوند.

اما آیا تعطیلی مدارس تنها راه مبارزه با آلودگی هواست؟ امیدواریم که دستگاه های متفاوت در کنار یکدیگر برنامه ریزی کرده و راه حل مناسبی برای این امر در نظر گیرند تا در نهایت دود آلودگی هوا به چشم مدارس و دانش آموزان نرود.

منبع: فارس

منبع : باشگاه خبرنگاران - باشگاه خبرنگاران جوان آلودگی هوا باز هم این روزها باعث ایجاد مشکلاتی شده است که تنها نسخه درمان آن، تعطیلی مدارس و مراکز آموزشی است، اما آیا این راه تنها راه حل این مشکل ... تعطیلی مدارس تنها راه حل رفع آلودگی هوا - تفسیر نیوز آلودگی هوا باز هم این روزها باعث ایجاد مشکلاتی شده است که تنها نسخه درمان آن، تعطیلی مدارس و مراکز آموزشی است، اما آیا این راه تنها راه حل این مشکل است؟ به گزارش ... - سایت خبری هورم نیوز سایت خبری هورم نیوز. آلودگی هوا باز هم این روزها باعث ایجاد مشکلاتی شده است که تنها نسخه درمان آن، ... فارس گزارش می دهد دود غلیظ آلودگی هوا در گلوی دانش آموزان/ آلودگی هوا - قطره وضعیت تعطیلی مدارس تهران به دلیل آلودگی هوا/فردا زنگ ورزش تعطیل است ... درمان آن، تعطیلی مدارس و مراکز آموزشی است، اما آیا این راه تنها راه حل این مشکل است؟ ... مطرح می شود: -آیا تعطیلی مدارس راه حل رفع آلودگی هوای کلان شهرهاست؟ تعطیلی تنها راه رفع آلودگی؟ - روزنامه دنیای اقتصاد دنیای اقتصاد- برای دومین بار ظرف یک ماه، تشدید آلودگی هوای تهران موجب ... اما آیا تعطیلی، تنها راه حل «کوتاه مدت» برای عبور از خطرات آلودگی هوا بوده است؟ ... براین اساس کلیه مدارس و ادارات استان تهران و استان البرز امروز تعطیل است و ... آیا تعطیلی مدارس تنها راه مبارزه با آلودگی هواست؟ - مشرق با توجه به تعطیلی های مکرر مدارس در هفته گذشته به خاطر تشدید آلودگی هوا، ظاهراً دیواری کوتاه تر از دیوار آموزش و پرورش برای تسکین آلودگی هوا وجود ... فارس گزارش می دهد دود غلیظ آلودگی هوا در گلوی دانش آموزان/ آلودگی هوا، برف ... آلودگی هوا باز هم این روزها باعث ایجاد مشکلاتی شده است که تنها نسخه درمان آن، تعطیلی ... -آیا تعطیلی مدارس راه حل رفع آلودگی هوای کلان شهرهاست؟ دود غلیظ آلودگی هوا در گلوی دانش آموزان/ آلودگی هوا، برف و یخ بندان عامل ... دود غلیظ آلودگی هوا در گلوی دانش آموزان/ آلودگی هوا، برف و یخ بندان عامل تعطیلی مدارس شده اند ... به گزارش فارس، تعطیلات اضطراری مدارس تنها به آلودگی هوا مختص نمی شود بلکه شاهدیم به دلیل ... -آیا تعطیلی مدارس راه حل رفع آلودگی هوای کلان شهرهاست؟ - اخبار فارسی - Shafaqna آلودگی هوا باز هم این روزها باعث ایجاد مشکلاتی شده است که تنها نسخه درمان آن، تعطیلی مدارس و مراکز آموزشی است، اما آیا این راه تنها راه حل این مشکل است؟ مطلب در سایت ... تعطیلی شهر راه حل معضل آلودگی هوا نیست - تا سلامتی taSalamati.com امسال نیز کارگروه کاهش آلودگی هوای تهران تعطیلی را به عنوان آخرین راهکار پیش روی ... پاسخگوی آلودگی هوا نیست و از همه مهم تر اینکه تعطیلی شهر نیز تنها راه حل معضل آلودگی هوا نمی تواند باشد. .... کاشت نهال رایگان در منازل شهروندان برای کمک به رفع آلودگی هوا ... دلیل عدم تعطیلی مدارس و تشکیل کمیته اضطرار آلودگی هوا چه بود؟

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :