دلایل ایجاد تقاضاهای کاذب در بازار ارز

تاریخ انتشار پست : 1395-10-8 دسته : اقتصادی

رییس اسبق کانون صرافان با تاکید بر اینکه نوسان های ایجاد شده در بازار ارز ناشی از رفتارهای هیجانی و تشدید تقاضاهای کاذب در بازار است، واقعی نبودن نرخ ارز را سبب بروز تقاضاهای کاذب در بازار دانست.


خبرگزاری ایرنا: رییس اسبق کانون صرافان با تاکید بر اینکه نوسان های ایجاد شده در بازار ارز ناشی از رفتارهای هیجانی و تشدید تقاضاهای کاذب در بازار است، واقعی نبودن نرخ ارز را سبب بروز تقاضاهای کاذب در بازار دانست.

بازار ارز«اصغر سمیعی» اظهار داشت: دلایل مسئولان بانک مرکزی درباره علت بروز نوسان در بازار ارز در نتیجه افزایش تقاضاهای فصلی درست است اما آنچه آنها بیان نکرده اند، این است که عامل اصلی این تحولات، «واقعی نبودن نرخ ارز» است.

این فعال بازار ارز تاکید کرد: اگر دو کفه یک ترازو تقریبا هم وزن باشد، ترازو دار با سر انگشت، دقت شاهین ترازو را میزان می کند و به انرژی زیادی نیز نیاز ندارد اما اگر یکی از کفه ها وزنش تفاوت داشته باشد دیگر کار برای ترازو دار سخت می شود.

وی درباره اینکه گفته می شود «نبود رونق در بازارهای موازی چون بورس یا سودهای پایین بانک ها موجب شده تا سرمایه های سرگردان و سفته بازان در بازار ارز فعال شوند» اظهار داشت: سفته باز، دلال و بورس باز دنبال سود است و زمانی وارد بازار می شود که آن را مناسب ببیند.

سمیعی ادامه داد: در واقع اگر قیمت ارز تقریباً واقعی، بانک ها مورد اعتماد مردم و عرضه و تقاضا هم آهنگ باشند، دیگر هیچ دلال و بورس بازی نمی تواند بازار را آشفته کند.

وی همچنین به تقویت دلار در برابر سایر ارزها در بازارهای جهانی بویژه ارز کشورهای طرف معامله با ایران از جمله درهم امارات و لیر ترکیه در ماه های گذشته اشاره کرد و اظهار داشت: البته نرخ برابری ارزها نسبت به یکدیگر روی قیمت ها در بازار ایران نیز اثر می گذارد اما در مورد نوسان های اخیر نمی توان این پارامتر را خیلی دخیل دانست.

رییس اسبق کانون صرافان ایران تاکید کرد: افزایش و کاهش ارز به طور زیاد به دو عامل عرضه و تقاضا بستگی دارد که عرضه بیش از 80 درصد توسط بانک مرکزی انجام می شود.

وی درباره اینکه معاملات آتی تا چه میزان بر ایجاد تورم انتظاری در بازار ارز اثرگذار است نیز گفت: این معاملات در همه جهان مرسوم است؛می توان گفت که این نوع معاملات به اقتصادهای مستحکم صدمه ای نمی زد.

به نقل از ایرنا، قیمت ارزهای زیاد بویژه دلار در هفته های اخیر در بازار آزاد با رشد همراه شده بگونه ای که قیمت دلار به کانال 41 هزار ریالی وارد شده است.

به گفته «صمد کریمی» مدیر اداره صادرات بانک مرکزی افزایش تقاضای تجاری و مسافرتی، رشد نرخ حواله درهم امارات و افزایش فعالیت دلالان بازار ارز کشور، از جمله دلایل موج اخیر رشد قیمتها در بازار ارز است.

وی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی تلاش کرده است قیمت ارز را در دامنه ای مجاز و براساس عوامل بنیادین کنترل و مدیریت کند، پیش بینی کرد با ورود ارز حاصل از صادرات غیرنفتی بویژه پتروشیمی ها به بازار، قیمت ها روند نزولی در پیش گیرد.

به عقیده مسئولان بانک مرکزی، تقویت دلار در بازارهای جهانی، رشد 25صدم درصدی نرخ بهره کلیدی آمریکا و بدنبال آن کاهش قیمت جهانی طلا از جمله عوامل خارجی رشد قیمت ارز است زیرا کاهش قیمت جهانی طلا با رشد تقاضا برای خرید ارز از سوی دارندگان و پوشش ریسک دارایی های خود بر بازار داخلی اثر می گذارد.

منبع : برترینها رییس اسبق کانون صرافان با تاکید بر اینکه نوسان های ایجاد شده در بازار ارز ناشی از رفتارهای هیجانی و تشدید تقاضاهای کاذب در بازار است، واقعی ... واقعی نبودن قیمت ها سبب ایجاد تقاضاهای کاذب در بازار ارز شده است | خبر ... بازارآشفته ارز. می رسد رصد اوضاع بازار و چگونگی برخورد با شرایط و وضعیت بازار ارز و دلایل نوسانات از اهم این جلسه بوده است. البته کمیجانی در ... باید تقاضای کاذب بازار ارز مدیریت شود::بانک، بیمه و بورس باید تقاضای کاذب بازار ارز مدیریت شود. به گزارش سبا 724؛ رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس درباره حضور دلالان و ایجاد تقاضای کاذب برای ارز، هشدار داد و ... این نماینده مجلس به دلایل افزایش بی سابقه نرخ ارز اشاره و بیان کرد : چند ... الف - هیجان کاذب بازار ارز در فضای انتظار - نسخه قابل چاپ این اتفاق در حالی رخ می دهد که همچنان وضعیت عرضه و تقاضا تعادل خود را حفظ کرده است. ... آنها می خواهند با ایجاد یک نوع هیجان ساختاری از نوسان های این روزهای بازار ارز تا ... اکثر کارشناسان و فعالان بازار می گویند: هیجان های این روزهای بازار ارز یک دلیل عمده ... روزنامه ایران برخی از نوسانات روزانه در بازار ارز صرفاً ریشه در انتظارات، شایعات و عوامل تکنیکی ... این قیمت ها در مقایسه با روزهای قبل جهش نداشت اما سؤال هایی در ذهن مردم ایجاد کرده است. ... آینده خوش بین شدند به همین دلیل تقاضا برای خرید ارز افزایش یافته است. ... کاذب بودن رشد قیمت ارز را هم داد و گفت: در هفته های اخیر میزان تقاضا در بازار ارز ... تقاضای بازار کاذب نیست - روزنامه گسترش تجارت فعالان بازار ارز، دلایل مختلفی را در بالا رفتن قیمت ارز در بازار ایران .... که تقاضای کاذبی در بازار ایجاد شود و خرید و فروش ها واقعی انجام می شود. دلایل افزایش نرخ ارز در بازار نرخ واقعی ارز نرخی است که بتواند در اقتصاد اشتغال ایجاد کرده و تولید را حرکت دهد ... کاذب بودن رشد قیمت ارز را هم داد و گفت: در هفته های اخیر میزان تقاضا در بازار ارز ... دلار می تازد و دولت نگاه می کند - پارس نیوز حمیدرضا پورابراهیمی درباره حضور دلالان و ایجاد تقاضای کاذب برای ارز، هشدار داد و ... وی به دلایل افزایش بی سابقه نرخ ارز اشاره و عنوان کرد: چند عامل ... SNN.ir - .: Student News Agency :. - خبرگزاری دانشجو - دلار می تازد و ... حمیدرضا پورابراهیمی درباره حضور دلالان و ایجاد تقاضای کاذب برای ارز، هشدار داد و ... وی به دلایل افزایش بی سابقه نرخ ارز اشاره و عنوان کرد: چند عامل ... بانک مرکزی بازار ارز را رها کرده است - سایت بانک و بیمه سایت بانک و ... وی به دلایل افزایش بی سابقه نرخ ارز اشاره و عنوان کرد: چند عامل اثرگذار ... پور ابراهیمی در خصوص حضور دلالان و ایجاد تقاضای کاذب برای ارز، هشدار ..

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :