فرودگاه بسته شد؛ پرواز امام خمینی (ره) به تعویق افتاد

تاریخ انتشار پست : 1395-11-5 دسته : فرهنگی و هنری

به دستور بختیار، هواپیمایی که برای پرواز آماده شده بود تا به پاریس رفته و امام خمینی (ره) را به ایران بازگردانند، در فرودگاه متوقف شد.

فرودگاه بسته شد؛ پرواز امام خمینی (ره) به تعویق افتاد


به نقل از خبرنگار طاها پخش بعد از فرار محمدرضا شاه از خاک کشور و با گذشت فراز و نشیب های نهضت اسلامی به رهبری امام خمینی (ره)، کم کم فجر و ظفر ملت ایران پدیدار شد.

شاه خائن، بعد از جنایت های بیشمار حکومت پهلوی و به خاک و خون کشیدن خیل عظیمی از مردمی که پشت سر ولی فقیه زمان خود ایستاده بودند، زمانی که دید حتی حمایت بیگانگان هم نمی تواند حکومتش را حفظ کند، از کشور گریخت.

به دستور بختیار، هواپیمایی که توسط کارکنان اعتصابی «هما» برای پرواز آماده شده بود تا آیت الله طالقانی و تعدادی از خبرنگاران، صبح روز پس با آن به پاریس رفته و امام خمینی (ره) را به ایران بازگردانند، در فرودگاه متوقف شد.

خلبان این هواپیما، اعلام کرد به دلیل بسته شدن راه هواپیما به وسیله یک تانک و نیز اشغال برج مراقبت توسط نظامیان، امکان پرواز وجود ندارد. بختیار در نامه ای از امام راحل درخواست کرد تا سفر خود را سه هفته به عقب بیندازند تا او بتواند بدون نقض قانون اساسی، امنیت ایشان را تأمین کند. اما ستاد روحانیت مبارز در پاسخ اعلام کرد: « هزاران جوان مسلمان حفاظت از جان امام خمینی (ره) را برعهده می گیرند.»

روزنامه کیهان با انتشار خبر کشف یک سوء قصد علیه امام خمینی (ره ) ، بر نگرانی مردم که این روزها شایعات بسیاری را می شنیدند، افزود.

امام نیز در پیامی به مناسبت بسته شدن فرودگاه ها، خطاب به مردم گفتند: « ایادی اجانب، فرودگاه های سراسر کشور را به روی من بسته اند. به ناچار تصمیم گرفتم تا روز یکشنبه بیست و نه صفر (هشت بهمن) به کشور برگشته و چون سربازی در کنار شما، به مبارزه علیه استعمار و استبداد تا پیروزی نهایی ادامه دهم.»

در این روز، تظاهراتی از سوی طرفداران دولت بختیار تدارک دیده شد.

آنها راهپیمایی خود را بر طبق قرار قبلی از مقابل مجلس در بهارستان شروع کردند. بختیار با حذف نام و عکس شاه، قصد داشت قانون اساسی را سنگر قرار داده و عده بیشتری را به راهپیمایی بکشاند. خانواده ارتشیان و کارمندان برخی ادارات، موظف شده بودند در این راهپیمایی شرکت کنند. برای اولین بار، طرفداران رژیم شاهنشاهی تظاهراتی شیک و لوکس متشکل از شرکت کنندگانی با آخرین مدل های لباس را ترتیب دادند.

خبرگزاری ها، تعداد حمعیت را از پنج تا بیست و پنج هزار نفر ذکر کردند! آیت الله طالقانی، مردم را به آرامش دعوت و توصیه کرد برای تماشای تظاهرات از خانه خارج نشوند. راهپیمایان بعد از چند سخنرانی و قرائت قطعنامه ای در حمایت از دولت و قانون اساسی پراکنده شدند.

نقل از از الهام قبادی

انتهای پیام /

منبع : باشگاه خبرنگاران

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :