بهانه های بختیار برای ممانعت از ورود امام خمینی (ره) به کشور

تاریخ انتشار پست : 1395-11-6 دسته : فرهنگی و هنری

بختیار سفر امام راحل به کشور را به تعویق انداخت و مردم در تهران و شهرستان ها دست به تظاهرات گسترده زدند.


بهانه های بختیار برای ممانعت از ورود امام خمینی (ره) به کشور

به نقل از خبرنگار طاها پخش بعد از فرار محمدرضا شاه از خاک کشور و با گذشت فراز و نشیب های نهضت اسلامی به رهبری امام خمینی (ره)، کم کم فجر و ظفر ملت ایران پدیدار شد.

شاه خائن، بعد از جنایت های بیشمار حکومت پهلوی و به خاک و خون کشیدن خیل عظیمی از مردمی که پشت سر ولی فقیه زمان خود ایستاده بودند، زمانی که دید حتی حمایت بیگانگان هم نمی تواند حکومتش را حفظ کند، از کشور گریخت.

ششم بهمن 57؛ سیل پایان ناپذیر مردم به سوی مهر آباد در جریان بود. ده ها هزار نفر در میدان آزادی و عده بی شماری در بهشت زهرا (س) جمع شده بودند. در بسیاری از مناطق شهر تهران، زد و خوردهای شدیدی بین نیروهای انتظامی و مردم رخ داد. تیراندازی از بامداد این روز شروع شد. مردم در اطراف دانشگاه تهران بیش از پنج شهید دادند. تیراندازی در نواحی متفاوت تهران برای یک لحظه هم خاموش نشد .

تانک ها و زره پوش های حامل سربازان، در چهارراه ها و میدان ها مستقر شده بودند و چرخ بال های نظامی، پروازهای گشتی برفراز شهر انجام می دادند. به تیراندازان اجازه داده شده بود تا در صورت لزوم از گلوله های صد و بیست میلی متری استفاده کنند. مردم شهرستان هایی که خود را برای استقبال ازامام خمینی (ره) آماده کرده بودند، با به تعویق افتادن مراجعت ایشان به تظاهرات وسیعی دست زدند.

این تظاهرات در شهرهای قزوین، تبریز و دشت مغان به تیراندازی مأموران انجامید. درهمین احوال، کمیته استقبال از امام راحل که فعالانه کار خود را در تهران دنبال می کرد، در حال مصاحبه و هماهنگی با کارکنان اعتصابی هواپیمایی ملی ایران «هما» بود.

بختیار گفته بود، فرودگاه ها به دلیل اعتصاب کارکنان هواپیمایی کشوری بسته است و سفر امام (ره) خطرناک خواهد بود. اما این کارکنان در پی مذاکره با کمیته استقبال، اعلام کردند که امنیت فرود هواپیمای حامل امام خمینی (ره) را تضمین می کنند.

امام خمینی در دیدار برخی شخصیت های آمریکایی در نوفل لوشاتو اظهار کردند: اگر آمریکا دست از فشار و تهدید و دخالت بردارد، دولتی که در آینده در ایران تشکیل خواهد شد، نیروی خود را صرف اجرای عدالت خواهد کرد.

شاهپور بختیار نیز در گفت و گویی که با رادیو فرانسه داشت اعلام کرد: بازگشت آیت الله خمینی به ایران هنوز خیلی زود است. ایشان باید به من فرصت بدهند تا برای ورود ایشان و تضمین امنیت این کار برنامه ریزی کنم. ما برای فراهم آوردن امکانات بازگشت با ایشان در حال مذاکره هستیم و بر ارتش و دولت تسلط و قدرت کامل داریم.

مردمی که در تهران حضور داشتند، در اعتراض به تعطیل شدن فرودگاه و ممانعت از سفر امام خمینی (ره) هنوز در اطراف مهرآباد تجمع کرده اند و هر روز بر جمعیت آنها افزوده می شد.

نقل از از الهام قبادی

منبع : باشگاه خبرنگاران

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :