هنر؛ از نقاشی گرفته تا مجسمه و زیورآلات در همین نزدیکی!

تاریخ انتشار پست : 1395-11-7 دسته : فرهنگی و هنری

گالری ها و نگارخانه ها با میزبانی از هنرمندان و آثار نویی در این هفته، به استقبال علاقه مندان می روند.

هنر؛ از نقاشی گرفته تا مجسمه و زیورآلات در همین نزدیکی!


به نقل از خبرنگارطاها پخش طاها پخش مدت ها است که هر هفته گالری ها و نگارخانه ها فضایی را برای دوست داران هنر و فراغت از روزمرگی ها فراهم می کنند. این هفته نیز هنر در ابعاد و قالب های گوناگونی چون نقاشی، حجم، عکس، مجسمه و ... در این مجموعه ها خودنمایی می کند؛ گالری هایی که در ادامه به طور اجمالی با تعدادی از آن ها آشنا می شوید:

گالری ایرانشهر
سعید خاورنژاد هنرمندی است که از جمعه 8 بهمن با آثارش به گالری ایرانشهر می آید. در این مجموعه کارهایی در قالب نقاشی وجود دارند که بهنام کامرانی در خصوص آن نوشته: نقاشی های اخیر سعید خاورنژاد، شکل های مختلفی را به ذهن می آورد. از یک سو آن ها مانند پارازیت یا برفک تلویزیون هستند، از طرف دیگر شکلی از گیاهان، پوست خزندگان و تصویرهای میکروسکپی را تداعی می کنند، با این حال هنرمند آنها را با دست و دامنه ی رنگی محدود کشیده و نیز بیشتر حالتی قرینه به آنها داده است. آنها به موقعیت و دیده فریبی نیز اشاره می کنند و ما یاد خال های پروانه و دیگر موجودات می اندازند که برای دیگر جانوران هشداردهنده یا فریب دهنده و دارای ایهام هستند. این نقوش رفتار و نوسان های صدا و موسیقی را به مثابه ی نقوشی تصویری نشان می دهند، رفتاری که در سیالات در مواجهه با صدا اتفاق می افتد و اشاره به تجربه های مستمر هنرمند در زمینه ی موسیقی نیز دارد. به نظر می رسد این آثار به هنرمندان نقش گرای امروز نزدیک باشد، هنرمندانی که به شکلی تازه از نقوش در گستره ی نقاشی بهره می گیرند. او در ارائه با رنگ های مختلف سعی در گسترش فهم این تصاویر از طریق اشاره به اختلالات یا محدودیت های حسی به ویژه دیدن است. تجربه ی تصویری خاور نژاد تجربه ی غنی و تازه از هنرمندی جوان است که بر داشته های تصویری هنر امروز خواهد افزود، تجربه هایی برای دیدن نقاشی هایی متفاوت.
این نمایشگاه تا 20 بهمن برقرار و پذیرای هنردوستان است.

ایوان
نمایشگاهی از از نقاشی های یک هنرمند در گالری ایوان از 8 بهمن برگزار می شود.

وکیلی هنرمند این مجموعه است که در مورد کارهایش نوشته: این مجموعه دوگانگی ای را به عکس می کشد که از آن عبور باید کرد. در ابتدا دنیا مغشوشِ امروزِ ما را به نقش می کشد و سبعد مسیر بیرون رفتن از آن را پیش روی ما می گذارد.

تصویری از سازه های فلزی و شهرسازی مدرن در کنار جنبه های شرقی که با ابرهای پیچان نمایان شده اند، می تواند نشانگر تلاشی برای نزدیکی شرق و غرب باشد.

شرق و درون به سان جنین هایی در حال رشد هستند، که در بطن شهرهای بزرگ که حکم غرب و برون را دارند، در مرزهایی گاه مشخص و گاه نامشخص، پدیدار می شوند، رشد می کنند و ادامه می یابند.

با وجود همه تضادها در دنیا امروزِ ما، مجموعه حاضر با خوشبینی خاصی که نشانگر فرهنگ غنی ایرانی است، برخورد تمدن ها را با ترسیم نشانه هایی مانند راه ها و پل ها در کنار فرم های جنینی که نمایانگر زندگی هستند به چالش کشیده است.

نمایشگاه مذکور تا 22 بهمن برقرار است.

نگارخانه مهروا
«سرزمین عجایب» عنوان نمایشگاهی است که در گالری مهروا برگزار می شود.

در این نمایشگاه که از 8 تا 18 بهمن برقرار است، سازه هایی از مامک حجاز وجود دارد که وی در خصوص آن ها نوشته است: اینجا قسمت کوچیکی از دنیای منه زندگی کردن توو دنیای خیال عالم عجیبیه و کسایی که لمسش کردن و مزه شو چشیدن معمولا حاضر نمیشن ازش بگذرن و توو دنیای واقعی با همه سیاهیاش زندگی کنن،،من همیشه اینجا زندگی کردم و توو مغزم موجودایی بودن که کمک کردن دنیارو با همه بدیاش بتونم بامزه ببینم و تحملش کنم، این نمایشگاه قسمت کوچیکی از دنیاییه که من تووش زندگی میکنم و راهیه برای اورودتون به سرزمین من،مطمئنم سرزمین عجایب من کسانی رو که هنوز با کودک درونشون زندگی میکنن سرشار از لذت میکنه.

نگارخانه ماه
نمایشگاه گروهی از جمعه در گالری ماه برپا می شود. حدود 31 هنرند با آثارشان در این مجموعه حضور دارند و کارهایی در قالب طراحی را به نمایش گذاشته اند.

این نمایشگاه تا 1 اسفند برقرار است.

صلح غمگین
محمد طباطبائی با آثارش از جمعه 6 بهمن به گالری شیرین می آید.

در این نمایشگاه آثاری در قالب نقاشی از طباطبائی تا 20 بهمن به نمایش گذاشته می شود.

این کارها به قلم یک هنرمند این گونه توصیف شده اند: در نگاه جستجوگر محمد طباطبائی انسان رانده شده از بهشت، دیگر در زمین نیز جایی ندارد و بدین سبب در عزیمت به سرزمینی تازه در فضایی سرد و خاموش، معلق مانده است.

سکون غمبارِ حاکم بر فضا، خبر از متلاشی شدن امنیتی خوشبینانه را می هد. صلحی به اجبار برای بقاء، ماحصلِ تمامیِ ادوار بودنِ بشر است . پیکره ها به سکوتی مطلق فراخوانده می شوند؛ سکوتی که بعد از یک جنجالِ بی نتیجه، خواهی نخواهی پیش می آید تا «بود» را ممکن سازد.

در این پیکره های شبه گونه، زن مفهومی است که در وجه اول همچون موجودی مقدس، سنبلی از زایش و زایندگی است که امکان حیات را ممکن می سازد ومی توان درآغوشش امنیت و صلح را تجربه کرد و در وجه دوم زنی جوان، زیبا و فریبنده که قدرت آفرینندگیش از درون به پوچی رسیده است. موجودی با موهای پریشان که عدم تجسم چهره اش در کنار لباسه ایی پرطمطراق این نوسان را شدت می بخشد.

و این چنین مخاطب در برخورد با تابلوهای محمد طباطبائی لحظه ای از تعلیق را تجربه می کند؛ تعلیقی آرام که در عین حال دلهره آور است.

گالری شیرین دو هم نقاشی هایی را نیلوفر وجدانی به نمایش می گذارد.

گالری برسام
گالری برسام از 8 بهمن نمایشگاهی در قالب نگارگری را برگزار می کند.

منصور مهرنگار هنرمند این مجموعه است که تا 13 بهمن با آثارش در این گالری حضور دارد.

گالری سبحان
این گالری از جمعه میزبان پرفورمنـس لباس های مفهـومی و پارچـه سـازی می شود که سارا برنده کارگردانی آن را به عهده دارد.

فاطمه بیات - ‎ساناز بیات - نگار سرپرست - ‎مریم طیبی- هدا موسوی - حدیث میرزا محمدی - مائده کاکائی - نازنین سفارادی- عرفان اسکمایی - علیرضا حسنی یکتا - رضا فرزانه - سپیده توکلی - اعظم صفایی نیا - سپیده طیب - مژگان اب بر - مریم رفیعی - زیبا رشیدی - نوشین محسنی – جانان دوست طلب و نازنین نصر آبادی نیز از هنرمندان این پرفورمنس هستند.

پلاک47
گالری افرند نمایشگاهی از نقاشی های هوشنگ هاتفی را با عنوان «پلاک47» ، از جمعه برپا می کند.

مهدی سیفی پیرامون کارهای این هنرمند نوشته است: هوشنگ هاتفی در کارهایش از یک سو نگاهی رئالیستی دارد و از دیگر سو نقاشی اکسپرسیونیست است( آنجا که با تشدید تباین ها، اغراق و گاهی کژنمایی، سعی در به تظاهر آوردن بیشتر عواطف و حالات های درونی مدلش دارد).

به نظر می رسد نگاهی گذرا به قابلیت های رفتار نقاشانه ی او بتواند به درک بهتر کارهایش کمک کند:

- بهره گیری از تباین میان ساختار هندسی (بهانه هایی که برای ایجاد خطوط عمودی و افقی و اریب در کار می یابد) و جنبه ی ارگانیک شکل ها ( بدن انسان یا انعکاس های نور بر روی پوست بدن و پارچه های پر پیچ و تاب)

- تعادل میان وجه ادبی(موضوع) با وجه بصری - موسیقیایی (آبستراکسیون)؛ در این مورد می توان گفت: گویی بر خلاف عادات مالوف ، فضای مثبت در نقاشی های هاتفی بهانه ای است برای لذت نقاشانه بردن از کاوش در امکانات فضای منفی.

- بافت بستر بوم در بسیاری از کارهای او به عنوان عنصری مکمل ، حس لامسه ی مخاطب را به چالش می گیرد. شاید بتوان هاتفی را جزء آن دسته از نقاشان به شمار آورد که عامدانه می خواهند نقش اسلوب و ابزار در شکل گیری کارشان، توجه مخاطب را به خود معطوف کند. این کوشش در به کار گیری عنصر بافت بوم در مجموعه ی حاضر - با کاهش نسبتا چشم گیر اندازه تابلو ها به نسبت کارهای پیشینی که از او می شناسیم- خود را بیشتر نیز می نماید.

تا 22 بهمن برای بازدید از این مجموعه فرصت دارید.

گالری ثالث
نمایشگاهی از امیرحسین دلبری در قالب مجسمه-زیورآلات از 6 بهمن در گالری ثالث برگزار می شود.

حامد بیدی درباره این مجموعه که تا 19 بهمن برقرار است نوشته:. حکایت خم خطوط، و نقوش آغشته به منشاء درد مردمان شهر همیشه عجله دارند زودتر برسند. به کار، به پول، به معنا. برای همین ترجیح می دهند از زیبایی ها همبا گوشی «همراهشان» تصویر بگیرند تا تصویرش را همراه خود داشته باشند. اما راه دیگر آن است که اثر هنری راهمراه خود داشته باشند. اینجاست که ایده جواهرات دلبری به مثابه «مجسمه های همراه» به دل می نشیند. آثارهنری کوچکی که هر از گاهی، در مترو یا میهمانی، نگاهی را دچار مکث می کند و دل را می برد به پیچاپیچ خطوطنستعلیق و نقوش آغشته به تاریخ. دلبری اگر مجسمه هم می سازد، گویی مجسمه های خانگی است و برایاتاقک های آپارتمانی. مجسمه های کوچکش در «خانه ها» قرار است نگاه مردمان شهر را جلب کنند. قرار نیستاثری با شکوه میان معبدی باشند. بلکه مثل یک توتم در خلوت آدم ها ستایش می شوند. البته این بار اتفاق دیگریهم افتاده. ما که هنر دلبری را به تلفیق موفق زیبایی شناسی ایرانی با فرم های مدرن می شناختیم، ما که در خمخطوط مورب چلیپایی آثارش، آدم ها را (چه به تزویر و چه با اخلاص) آغشته به ادبیات و تاریخ ایران می دیدیم، حالابا لحن متفاوتی از هنرش آشنا می شویم: آدمهایی تهی. تو گویی تهی از معنا. تهی از تاریخ. انگار به شهر پوسته هاقدم گذاشته ایم و دیگر نه در ظاهر و نه در باطن هیچ اشاره ای به هیچ اصالتی ندارند. حضور این آدمها را حتی درجواهرات جدیدش هم در کنار خطوط ناخوانا و فرمهای اصیل می بینیم. ما که عادت به این زاویه های تند و تیز و اینصراحت لهجه از جانب طراح جواهرات ایرانی نداشته ایم، حق داریم کمی شوکه شویم. چرا دلبری دیگر مثل گذشتهبا ما حرف نمی زند؟ قرار است ندای اعتراضش چه فتنه ای به پا کند؟! چرا شهری از آدمهایی برای ما ساخته کهچیزی کم دارند؟ شاید دلیل آن را باید در نام گذاری آثارش جویا شویم. برای کشف علت، شاید یک گشت و گذارساده در گوشی همراهمان کافی باشد!

علاوه بر این ها گالری ها ژاله، مژده، ابد، هور، گلستان، سهراب، فردا، نقش جهان، خانه هنرمندان و ... نیز، از این هفته میزبان هنرمندان و آثار تازه ای می شوند.

منبع : باشگاه خبرنگاران

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :