چه گوارا، چریک قهرمان

تاریخ انتشار پست : 1395-7-18 دسته : افراد مشهور
باید قهرمانی یورو را فراموش کنیم | سانتوس

تصویر معروفی که در سال ۱۹۶۰ از ارنستو چه گوارا یکی از سران انقلاب کوبا برداشته شده، امروزه نوعی شمایل مدرن به شمار می رود.

برترین ها: تصویر معروفی که در سال ۱۹۶۰ از ارنستو چه گوارا یکی از سران انقلاب کوبا برداشته شده، امروزه نوعی شمایل مدرن به شمار می رود.

انستیتوی هنر در دانشگاه مریلند این تصویر را "مشهورترین تصویر دنیا و نماد قرن بیستم" خوانده است، و کارشناسان "موزه ویکتوریا و آلبرت" در لندن، آن را "پرتیراژترین اثر تاریخ عکاسی" دانسته اند.

خالق این تصویر آلبرتو کوردا عکاس نامی کوبایی است.

چهره های مشهور, رهبران, چه گوارا, گوارا چریک قهرمان

رهبران, چه گوارا, چهره های سیاسی, چهره های مشهور


تصویر خلال یک گردهمایی سیاسی برداشته شد: یک سال و اندی بعد از پیروزی چریک های چپ گرا در کوبا، یک کشتی بلژیکی با بار اسلحه در بندر هاوانا منفجر شد. طی انفجار ۱۳۷ کارگر جان خود را از دست دادند. مقامات کوبایی، سازمان اطلاعات مرکزی (سیا) را، که به دولت انقلابی کوبا اعلان جنگ داده بود، مسئول این حادثه دانستند.

به نقل از بی بی سی، یک روز بعد از انفجار، در پنجم ماه مه ۱۹۶۰ فیدل کاسترو رهبر انقلاب در گورستان بزرگ هاوانا برای بیش از ۱۰۰ هزار نفر از مردم کشورش سخنرانی کرد. ژان پل سارتر فیلسوف فرانسوی به همراه دوست و همکارش سیمون دوبووار که در همین زمان از کوبا دیدن می کردند، در مراسم کنار کاسترو ایستاده بودند.

موقع سخنرانی کاسترو، چه گوارا از انظار پنهان بود و تنها لحظاتی کوتاه به جلوی سکو آمد، به انبوه جمعیت نگاهی انداخت و به عقب برگشت. آلبرتو کوردا عکاس روزنامه دولتی روولوسیون (انقلاب) از این فرصت کوتاه استفاده کرد و سیمای معروف ترین رهبر انقلابی قرن بیستم را با دوربین ثبت کرد.


در عکس اصلی، در طرف راست تصویر شاخه نخل و در سمت چپ آن نیمرخ مردی ناشناس دیده می شود. تصویر به وضعیت افقی و با دوربین لایکای M2 با لنز ۹۰ میلیمتری برداشته شده است.

چه گوارا, رهبران, چهره های مشهور, گوارا چریک قهرماندر تصویر صورت جوانی خوش سیما با ریش کم پشت و موی ژولیده و انبوه دیده می شود. او کلاه باسک با ستاره پنج گوش بر سر دارد. کوردا نام این تصویر را "چریک قهرمان" گذاشت.

پرچم اعتراض و مبارزه

تصویر هفت سالی کمابیش ناشناخته ماند. روزنامه روولوسیون به تصویر چه گوارا توجهی نشان نداد و آن را به کوردا برگرداند. سال ها پس کوردا تصویر را به یک ناشر چپ گرای ایتالیایی بخشید.

قتل چه گوارا در بولیوی، اعتراضات گسترده ای در سراسر دنیا برانگیخت. ناشر ایتالیایی از تصویر چه گوارا پوستر ساخت و آن را در هزاران نسخه منتشر کرد. تصویر چون پرنده ای بی قرار به همه جا بال گشود و ظرف چند هفته به هر گوشه دنیا رسید. به ویژه در جریان شورش های سال ۱۹۶۸ که میلیون ها جوان تصویر چه گوار را سر دست گرفتند یا به دیوارها چسباندند.

چهره های مشهور, چهره های سیاسی, چه گوارا, گوارا چریک قهرمان


در سال های پس که عکس "چریک قهرمان" در شکل های گوناگون و نسخه های بیشمار منتشر شد، خالق آن آلبرتو کوردا نه اعتراضی کرد و نه حق و حقوقی خواست. او به عنوان مارکسیستی معتقد، باور داشت که پخش تصویر چه گوارا، به نشر ایده های او کمک می کند.

کوردا تنها یک بار در سال ۲۰۰۰ علیه شرکتی که در انگلستان از تصویر چه گوارا برای تبلیغ ودکای اسمیرنوف استفاده کرده بود، به دادگاه شکایت برد. او استدلال کرد که اگر چریک کمونیست زنده بود، هرگز با تبلیغ مشروبات الکلی موافقت نمی کرد.

کوردا به خبرنگاران گفت: ”من به آرمانی که چه گوارا جان خود را بر سر آن گذاشت، اعتقاد دارم. به همین خاطر با انتشار این تصویر برای بزرگداشت خاطره چه گوارا و نشر ایده های او در راه عدالت اجتماعی هیچ مخالفتی ندارم، اما با سوء استفاده از این تصویر برای تبلیغ اجناسی مانند مشروبات الکلی، که می تواند به حیثیت چه گوارا لطمه بزند، مخالف هستم."

کوردا از کمپانی تبلیغاتی انگلیسی ۵۰ هزار دلار خسارت گرفت، و مبلغ را یکجا به "اداره بهداشت و درمان کودکان" بخشید. او به سال ۲۰۰۱ در ۷۲ سالگی در پاریس درگذشت. عکسی که از چه گوارا گرفته است، مشهورترین تصویر او بود.

دستمایه هنری

عکسی که کوردا گرفته بود، در بزرگترین اندازه در میدان روولوسیون (انقلاب) هاوانا نصب شده و سراسر نمای وزارت کشور را پوشانده است. چه گوارا خود در این عمارت کار کرده بود و در همین میدان بود که کاسترو در ۱۸ اکتبر ۱۹۶۷ در برابر بیش از یک میلیون نفر از مردم سوگوار، مرگ چه گوارا را اعلام کرد.

چهره های سیاسی, رهبران, چه گوارا, گوارا چریک قهرمانتصویر همچنین دستمایه ای شد برای هنرمندان و طراحان بیشماری که موتیف اصلی را برای خلق آثار وسیع تر و متنوع تری به کار بردند. معروف ترین برداشت از اثر را جیم فیتزپاتریک خلق کرد. این هنرمند ایرلندی با برجسته کردن طرح و خطوط عکس، نمونه ای "استیلیزه" از آن ارائه داد که به صورت یک باسمه آشنا و چشمگیر، حتی بیش از تصویر اصلی معروفیت پیدا کرد و در میلیون ها نسخه روی پیراهن یا لیوان تکثیر شد. همین پرتره بود که به عنوان الگویی برای آثاری مکرر به صورت نگاره های چندرنگی و به سبک کارهای اندی وارهول، به کاررفت.

از عکس تا شمایل

تصویر چه گوارا در طول زمان به یک شمایل بدل شده است، یعنی بیش از آنکه بازنمایی یک چیز باشد، حاوی پیام و معناست. نگاره ایست که درونمایه و پیام معنوی خاصی را القا می کند. این دگردیسی، حتی بیش از آن که به شخصیت فردی چه گوارا مربوط باشد، به خود تصویر بر می گردد که از تمام قابلیت های لازم برای بدل شدن به نماد یک دوران برخوردار بوده است. در هر گوشه جهان که صحبت از اعتراض و مبارزه باشد، این تصویر هم به طرزی اسرارآمیز ظاهر می شود.

سادگی و شفافیت عواطف انسانی در سیمای چه گوارا بی درنگ به بیننده منتقل می شود. در خطوط چهره و به ویژه در نگاه او، اندوه و خشم آشکار است. تصویر که از زاویه پایین گرفته شده نوعی وقار و متانت را نیز نشان می دهد، که برتری معنوی و شکست ناپذیری قهرمان را القا می کند. نگاهی راسخ که به افق های دور دوخته شده، با حسی پیامبرگون به راه های ناپیموده و افق های دور (آرزوهای آرمانی) نظر دارد که از مرزهای زندگی فراتر می رود.

چه گوارا, چه گوارا, چهره های مشهور, گوارا چریک قهرماناین مشهورترین تصویر جهان، تجسم قدرت و شکوه جوانی نیز هست و به سادگی والایی و زیبایی را در صورت یک جوان جمع می کند. چه گوارا در زمان گرفته شدن تصویر ۳۱ ساله بود.

کارکرد امروزین تصویر با زندگی و ایده های سیاسی چه گوارا ارتباط زیادی ندارد، به ویژه آنکه به مدار تولید و مصرف انبوه پیوسته است، و این به یک معنا ریشخند زمان را نیز با خود دارد: فردی که در سراسر زندگی با بنیادهای سرمایه داری و زندگی مصرفی مبارزه می کرد، کمابیش به یک مارک تجارتی بدل شده است.

رهبران, چهره های سیاسی, چهره های مشهور, گوارا چریک قهرمانبرخی از هنرشناسان عقیده دارند که تصویر چه گوار در طول چهل سال گذشته، استحاله ای از سر گذرانده و معنای سیاسی خود را از دست داده است. بیشتر جوانان با عقاید سیاسی او آشنا نیستند، یا حتی با دنیا بینی او مخالف هستند. از شمایل چه گوارا چه بسا به عنوان نماد برادری و صلح و مسالمت به کار می رود، درحالیکه خود او قهر و خشونت را حق انسان های زیرستم می دانست و در برخورد با مخالفان سیاسی به شدت سرسخت و متعصب بود.

زندگی در خدمت انقلاب

ارنستو گوارا دلاسرنا معروف به "چه" چهاردهم ژوئن ۱۹۲۸ در خانواده ای متوسط در شهر روسارویو در آرژانتین به جهان آمد. در دانشگاه بوئنس آیرس به تحصیل پزشکی پرداخت و در زمان دانشجویی در کشورهای آمریکای جنوبی و مرکزی سفرهای زیادی انجام داد. از کشورهایی دیدن کرد که دیکتاتورهای خون آشام حکومت می کردند و بیشتر آنها از حمایت ایالات متحده برخوردار بودند.

مشاهده فقر و محرومیت بی کران مردم چه گوارای جوان را سخت متأثر کرد و در کنار گرایش به مارکسیسم، او را متقاعد ساخت که تنها از راه انقلاب قهرآمیز است که می توان مشکلات جوامع را حل کرد.

رهبران, چه گوارا, چهره های سیاسی, گوارا چریک قهرمانچه گوارا در سال ۱۹۵۴ به مکزیک رفت و سال پس با فیدل کاسترو رهبر جنبش چریکی کوبا آشنا شد. چه گوارا به چریک های چپ گرای پیرو کاسترو پیوست و در پیروزی مبارزان کوبایی علیه دیکتاتوری باتیستا نقش برجسته ای ایفا کرد.

در سال ۱۹۵۹ بعد از سرنگونی باتیستا در کوبا حکومتی انقلابی به رهبری کاسترو تشکیل شد. چه گوارا در دو سال اول مناصبی را در حکومت انقلابی کوبا عهده دار شد. نخست رئیس بانک ملی کوبا شد و سبعد وزیر صنایع. او به عنوان نماینده دولت کوبا سفرهای زیادی انجام داد و به ویژه در برقراری پیوندهای دوستانه با کشورهای "اردوگاه سوسیالیستی" فعال بود. طراحان سیاست خارجی آمریکا چه گوارا را سرسخت ترین دشمن خود در میان رهبران انقلابی کوبا می دانستند.

چه گوارا در کوبا برای تقسیم زمین میان کشاورزان و ملی سازی صنایع برنامه هایی به اجرا گذاشت که با توفیق زیادی همراه نبود. به علاوه با برخی از سران کوبا اختلاف نظرهایی پیدا کرد. از حالت تازه خود ناخرسند بود و رفته رفته آشکار کرد که به جای فعالیت های دولتی مایل است به امر "انقلاب جهانی" بپردازد.

چه گوارا, چهره های مشهور, چهره های سیاسی, گوارا چریک قهرمان

در سال ۱۹۶۵ دوست همرزم او فیدل کاسترو به خبرنگاران اطلاع داد که چه گوارا برای انجام "وظایف انقلابی" کوبا را ترک کرده است. چه گوارا چند ماهی در کنار انقلابیون آفریقا به سر برد. در کنگو تلاش کرد شورشیان مسلح را در مبارزه با موبوتو، که دولت دموکراتیک پاتریس لومومبا را سرنگون کرده بود، متحد کند.

تلاش های چه گوارا در آفریقا با شکست روبرو شد. او در سال ۱۹۶۶ مخفیانه به کوبا برگشت.


چه گوارا در اوایل سال ۱۹۶۷ مخفیانه به بولیوی رفت، با این برنامه که مطابق الگوی انقلاب کوبا، مبارزه چریک های چپ گرای بولیوی را علیه دیکتاتوری نظامی زیر حمایت ایالات متحده سازماندهی کند. او در بولیوی با مشکلات فراوان و پیش بینی نشده روبرو شد. مهمترین مشکل جنبش انقلابی در بولیوی، ناتوانی چریک های مسلح در جلب اعتماد و حمایت مردم زحمتکش و فقیر بود.

رهبران, چه گوارا, چهره های سیاسی, گوارا چریک قهرمانارتشیان بولیوی با حمایت سازمان سیا نیروهای چه گوارا را در جنگل محاصره و "فرمانده" را بازداشت کردند.

چه گوارا در بامداد نهم اکتبر ۱۹۶۷ تیرباران شد. نظامیان جسد او را در گوری ناشناس دفن کردند. در سال ۱۹۹۷ با کشف گور چه گوارا، بقایای جسد او را به کوبا بردند و در آرامگاهی پرشکوه به خاک سپردند.

کسب مقام دوم رقابت های قهرمانی فوتسال

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :