عوارض اقطعالی تزریق واکسن آنفلوآنزا که باید جدی گرفت شوند

تاریخ انتشار پست : 1395-7-19 دسته : علمی آموزشی
موج تزریق واکسن در کشور / واکسن آنفلوآنزا به میزان کافی موجود است

اگر بعد از تزریق واکسن آنفلوآنزا برای مدت بسیاری با مشکلات تشریح شده در این مطلب مواجه شدید، حتماً به دکتر مراجعه کنید.

تزریق واکسن, بارداری, سیستم دفاعی بدن, عوارض احتمالی تزریق واکسن آنفلوآنزا

تزریق واکسن, بارداری, سیستم دفاعی بدن, مضرات واکسن آنفلوآنزا, واکسن آنفلوآنزا, حالت تهوع, عوارض جانبی واکسن آنفلوآنزا

به نقل از خبرنگار کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران؛ همزمان با سرد شدن هوا، اگر جزو افرادی هستید که خیلی سریع سرما می خورید و بروز سرما خوردگی یا آنفلوآنزا در شما شدید است، احتمالاً تزریق واکسن آنفلوآنزا را به کرات تجربه کرده اید.


واکسن آنفلوآنزا با تمام فوایدی که برای محافظت از بدن دارد، عوارض جانبی ناخواسته ای را نیز در برخی افراد ایجاد می کند که موارد زیر شامل مهم ترین آنهاست:


احساس سوزش و خارش در محل تزریق واکسن نخستین مسئله ای است که عمدتاً تا چند روز بیمار را درگیر می کند. اساس فرمول واکسن آنفلوآنزا به شکلی است که معمولاً یک تا 2 هفته پس از تزریق اثر محافظتی خود را بر بدن می گذارد.


واکسن آنفلوآنزا متشکل از ویروس های خفته عامل این بیماری در سال پیش و یا ویروس هایی است که متخصصان گمان می کنند در زمستان سال جاری باعث بیماری های فراگیر می شوند. این در حالی است که کماکان افراد از این بیماری در امان نیستند و بعضاً به آن دچار می شوند.


در چند روز اول بعد از تزریق ممکن است عوارض جانبی چون تب، درد های عضلانی، کهیر، خارش پوست، سردرد، تهوع، احساس ناراحتی و ضعف در بیمار بروز یابند که جای نگرانی ندارد زیرا به تدریج سیستم ایمنی بدن بر این حالات غلبه می کند اما اگر بیش از یک هفته علائم تداوم داشته باشند مراجعه به پزشک ضرورت پیدا می کند.


در سال 2015 دانشمندان با مطالعه واکسن آنفلوآنزا دریافتند بیش از 86 الی 92 درصد افرادی که این واکسن را تزریق می کنند، دچار قرمزی در محل تزریق، حدود 50 درصد تورم و حدود 45 درصد آنان دچار احساس خارش در محل تزریق می شوند.


تزریق واکسن آنفولانزا سالانه باعث نجات جان میلیون ها نفر درجهان می شود و استفاده از آن بویژه برای کودکان بالاتر از شش ماه، زنان باردار، سالمندان، افراد مبتلا به مشکل ضعف سیستم ایمنی و نیز افراد مبتلا به بیماری های مزمن سخت درمان توصیه می شود.


تزریق این واکسن با نظر مساعد پزشک، در دوران بارداری توسط بانوان ، می تواند علاوه بر محافظت از مادر و جنین باعث شود نوزاد تا چند ماه بعد از تولد دچار سرما خوردگی نشود زیرا واکسن در جریان خون او وجود دارد.


دو درصد از هر یک میلیون نفری که واکسن آنفولانزا تزریق می کنند ممکن است با واکنش حساسیتی شدید مواجه شوند بویژه اگر فرد دچار حساسیت به تخم مرغ باشد. در برخی موارد بسیار نادر، تزریق واکسن باعث ابتلای فرد به بیماری فلج پیشرونده به نام "سندروم گیلن باره" شده است. اما احتمال بروز این بیماری بسیار نادر است و نباید به خاطر درصد بسیار کم خطر از مزایای واکسن بی بهره ماند.


لازم به ذکر است؛ رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزیجات، حفظ نظافت فردی، پوشیدن البسه مناسب فصل، اجتناب از مواجهه با افراد بیمار و انجام ورزش روزانه نقش بسزایی در پیشگیری از آنفلوآنزا دارند.


منبع:FHFN


واکسن آنفلوآنزا به اندازه کافی موجود است

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :