آیین سنتی خیمه سوزان در طاقانک اجرا شد

تاریخ انتشار پست : 1395-7-22 دسته :
عکس های برگزاری آیین سنتی "خیمه سوزان" در جهرم

همزمان با عصر روز عاشورا، آیین سنتی «خیمه سوزان» در شهر طاقانک اجرا شد.

خیمه سوزان, شهرکرد, آیین سنتی, آیین سنتی خیمه سوزان طاقانک اجرا

خیمه سوزان, شهرکرد, آیین سنتی, عاشورا, طاقانک
به نقل از گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شهرکرد؛ همزمان با عصر روز عاشورا و در آستانه شام غریبان شهادت حضرت اباعبدالله الحسین (علیه السلام) و یاران باوفای ایشان، آیین سنتی «خیمه سوزان» در شهر طاقانک استان چهارمحال و بختیاری برگزار شد.

گفتنی است: با آغاز ماه محرم، مردم شهر طاقانک معمولاً 72 خیمه سبز و سفید رنگ با فرم چهار گوش، فرم گنبدی و مخروطی آماده و در حاشیه کوهی برپا می کنند که تا عصر روز عاشورا و در آستانه شام غریبان شهادت حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) و شهدای کربلا هم ادامه دارد.

در این آیین و در عصر روز عاشورا، به یاد خیمه های سوخته دشت کربلا، خیمه های برافراشته شده در طول دهه اول محرم را آتش می زنند و هنگام آتش زدن این خیمه ها، فریاد «یا حسین (ع)» و «یا زینب (س)» طنین انداز می شود که مردم به یاد غروب غمگین عاشورای حسینی و همنوا با اسرای کربلا، با ناله و زاری، به عزاداری و سوگواری می پردازند.

این خیمه ها نذر مردمی هستند که هر کدام به نیتی خاص برپا و مراسم نوحه سرایی، قرائت زیارت عاشورا، سینه زنی و زنجیرزنی در آنها برگزار می شود.


حرکت گروه ها و هیئت های عزاداری بعد از عبور از خیابان اصلی شهر طاقانک به سمت خیمه گاه و بقعه امامزاده شیخ زین الدین (ع) همراه با حرکت نمادین کاروان امام حسین (ع) دو کاروان اسرای کربلا، قربانی کردن 14 رأس گوسفند در جلوی هیئت های عزاداری، نواختن نی، ساز و دهل، حمل علم به سوی خیمه گاه، اقامه نماز ظهر عاشورا، تشییع نمادین پیکر شهدای کربلا، سوزاندن خیمه ها، مراسم شام غریبان، برپا کردن دوباره خیمه ای سیاه رنگ با نام خیمه حضرت زینب (س) و روشن کردن شمع در کنار این خیمه، از آدابی است که با همراهی هیأت های عزاداری در محل این خیمه گاه اجرا می شود.


در این زمان جمعی از افراد در هیئت سپاه کوفه، سوار بر اسب در میان خیمه های برپا شده، تعدادی از نوجوانان و جوانان را که پوشش سبز رنگ بر تن دارند تعقیب می کنند و سبعد خیمه های برپا شده، یک به یک و بدون در نظر گرفتن ترتیبی خاص به آتش کشیده می شوند.


پس از سوختن خیمه ها، حرکت هیئت های عزاداری به سوی بقعه امامزاده شیخ زین الدین (ع) که در تپه مشرف به زمین محل خیمه گاه قرار دارد ادامه یافته و سبعد نماز ظهر عاشورا در مجاورت بقعه متبرکه این امامزاده (ع) و گلزار شهدا اقامه می گردد.


در این آیین، ضمن پخش نذری و پذیرایی از میهمانان و عزاداران حسینی، تا پاسی از شب، مراسم سینه زنی و زنجیر زنی هم در کنار خیمه های آتش گرفته برقرار است.


پخت حلیم گندم در ظهر تاسوعا و به ویژه در محل این خیمه گاه هم در طاقانک مرسوم است.


آیین سنتی خیمه سوزان طاقانک، به عنوان اولین اثر ملی معنوی استان چهارمحال و بختیاری، به شماره 208 در تاریخ 25 خردادماه 1390 در فهرست میراث معنوی (ناملموس) کشور ثبت شد.

شهر طاقانک با بیش از 5500 نفر جمعیت، از توابع بخش مرکزی شهرستان شهرکرد در چهارمحال و بختیاری است که در فاصله 12 کیلومتری شهرکرد (مرکز استان) قرار دارد.

مردم شهر طاقانک به گویش ترکی تکلم می کنند.

جهانگیری آیین نامه اجرایی تبصره (۱۴) قانون بودجه سال ۱۳۹۵ کشور را ابلاغ کرد

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :