علت داغ شدن یا سرد شدن ناگهانی بدن چیست؟

تاریخ انتشار پست : 1395-7-26 دسته : مجازی
سردی زندگی مشترک در سایه آتش داغ "تلگرام"

بیماران زیادی از مشکل داغ شدن و سرد شدن ناگهانی بدنشان رنج می برند. اگرچه نزدیک شدن به دوران یائسگی شایع ترین دلیل آغاز چنین تجربیاتی است ولی دلیل های متنوع دیگری نیز برای چنین حملاتی وجود دارد که قطعا باید مد نظر باشد.

یائسگی, بیماری فئوکروموسیتوم, سرد شدن ناگهانی بدن, علت داغ سرد ناگهانی بدن

یائسگی, بیماری فئوکروموسیتوم, سرد شدن ناگهانی بدن, داغ شدن ناگهانی بدن, افت قند خون

به نقل از گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،بیماران زیادی از مشکل داغ شدن و سرد شدن ناگهانی بدنشان رنج می برند. اگرچه نزدیک شدن به دوران یائسگی شایع ترین دلیل آغاز چنین تجربیاتی است ولی دلیل های متنوع دیگری نیز برای چنین حملاتی وجود دارد که قطعا باید مد نظر باشد.

در خانم هایی که سال های آخر باروری را می گذرانند یعنی حدود 48 تا 52 سالگی حملات گرگرفتگی به صورت احساس گرمای شدید در بالاتنه ایجاد می شود. این حملات حدود سه تا چهار دقیقه طول می کشد و گاهی با سردرد و تپش قلب همراه است. احساس ضعف و سرگیجه هم به دنبال حملات به وجود می آیند. این حملات معمولا پس از یک تا دو سال فروکش می کند و در صورت لزوم می توان از دارو برای تسکین استفاده کرد.

در صورتی که این علائم موجب آزار شدید بیمار شود و به نوعی زندگی عادی او را مختل کند، می توان روزانه به میزان کم از هورمون های تخمدانی استفاده کرد و به صورت داروهای هورمونی به خانم یائسه داد، اما این داروها شمشیری دو لبه هستند که هر چند از پیری زودرس، دردهای هنگام نزدیکی، گر گرفتگی و پوکی استخوان پیشگیری می کند، اما در افراد خاص با زمینه مساعد احتمال بروز سرطان پستان را افزایش می دهد و در بیماران دیابتی موجب افزایش قند خون و در بیمارانی که دچار بیماری فشار خون هستند موجب افزایش فشار و افزایش احتمال سکته مغزی می شود.

همین طور این داروها موجب افزایش چربی های خون می شوند. بنابراین برای آغاز و ادامه مصرف این داروها باید از سلامت خانم داوطلب استفاده کننده از این داروها مطمئن شد و سالانه مراقبت های لازم انجام شود؛ یعنی کنترل فشار خون، انجام پاپ اسمیر، انجام ماموگرافی سالانه و کنترل قند ناشتا و چربی های خون و کبد لازم است.

همان گونه که اشاره شد حملات داغ و سرد شدن می تواند همراه با لرزش دست و ضعف شدید باشد که در این موارد باید افت قند را مدنظر داشت: کسانی که از قرص های درمان دیابت یا انسولین استفاده می کنند به کرات افت ناگهانی قند خون را تجربه می کنند. تجربه ای ناخوشایند که با تعریق، تپش قلب، احساس گرما و اضطراب همراه با احساس ضعف مفرط همراه است. چنین بیمارانی باید همیشه ماده ای شیرین مثل شکلات یا قند همراه داشته باشند و در صورت بروز چنین حملاتی بدون ترس از بالا رفتن قند آن را بخورند. بهبود قند خون در این شرایط باعث می شود این علائم سریع خوب شوند که خود علت تشخیص درست افت قند است.

بیماری فئوکروموسیتوم یکی دیگر از علل این حملات است که به علت وجود توده ای در غده فوق کلیه ایجاد می شود. این توده گاهی هورمون های آدرنالین یا نور آدرنالین را به داخل جریان خون می فرستد و به بروز حمله منجر می شود. اگرچه این بیماری خیلی نادر است ولی به علت خطرناک بودن قطعا باید در برخورد با چنین حملاتی در نظر گرفته شود. بیماران مبتلا در حین حمله دچار افزایش فشار خون، تپش بسیار شدید قلب و احساس اضطراب می شوند. درمان این بیماری جراحی است.

منبع: جام جم

کاهش ارزش سهام «بوئینگ» به علت بروز مشکل در مواد سازنده بدنه هواپیما

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :