روایتی دردناک از گم شدن ۱۴ ساله جانباز اعصاب و روان در تهران!

تاریخ انتشار پست : 1395-8-5 دسته : مجازی

محمد علی که به علت مشکلات روحی ناشی از جانبازی اش، 14 سال تمام مفقود شده بود و عاقبت در یک پارک در جنوب شهر تهران پیدا می شود.


روایتی دردناک, محمدعلی سورانی, جانباز اعصاب و روان, روایتی دردناک گم ساله جانباز اعصاب روان تهران!

روایتی دردناک, محمدعلی سورانی, جانباز اعصاب و روان, مشکلات روحی
به نقل از طاها پخش وقتی با منتهی قندالی همسر جانباز اعصاب و روان محمد علی سورانی همکلام شدیم، انگار دنیای جدیدی پیش روی مان گشوده شد. محمد علی که به علت مشکلات روحی ناشی از جانبازی اش، 14 سال تمام مفقود شده بود و عاقبت در یک پارک در جنوب شهر تهران پیدا می شود، زندگی عجیب و خاصی دارد که سعی کردیم در گفت وگو با همسرش گوشه هایی از آن را دریابیم. شنیدن این ماجرای خاص، تلخی هایی هم دارد که متأسفانه دیرزمانی است به علت بی مسئولیتی برخی از مسئولان جزئی از زندگی تعدادی از خانواده های ایثارگران شده است. گفت وگوی ما با خانم قندالی همسر جانباز محمد علی سورانی را پیش رو دارید.

محمدعلی سورانی یکی از همان رزمندگانی است که با شنیدن صوت «هل من معین» امام زمانش راهی میدان معرکه می شود تا در آزمون الهی سهیم باشد و در پی پنج سال و نیم حضور در جبهه، جانبازی نصیبش می شود. وقتی با منتهی قندالی همسر جانباز همکلام شدیم، حکایت امروز این جانباز از آن جهت دلمان را به درد آورد که شنیدیم وقتی محمد علی پس از 14 سال مفقودی به خانه برمی گردد و همسرش به جهاد کشاورزی که محل اعزام محمد علی بود می رود و پیگیر پرونده و حقوقش می شود نهایتاً از زبان مسئولین جهاد کشاورزی استان تهران اینگونه پاسخ می شنود که «این همه جانباز در خیابان ها گدایی می کنند شما هم بروید گدایی.»

از همسر جانباز می خواهم فصل آشنایی اش را برای مان بازگو کند. می گوید: محمد علی متولد 1328 است و من متولد 1334. با معرفی یکی از آشنا ها با هم ازدواج کردیم. همسرم ابتدا شغل مناسب و خاصی نداشت اما بعدها سراغ جوشکاری و رانندگی رفت. هر کاری از دستش برمی آمد برای رفع حاجت خانه و خانواده اش انجام می داد و یک لقمه نان حلال سر سفره بچه ها می آورد.

خانم سورانی از روزهای جنگ تحمیلی و بیقراری همسرش برای جهاد در جبهه ها می گوید: زمانی که جنگ شروع شد محمد علی تاب ماندن نداشت. 4 فرزند داشتیم که محمد علی گفت می خواهد برود. ابتدا راضی نشدم، گفتم تو بچه داری بمان. گفت من نروم آن یکی نرود آن دیگری هم نرود بعد کی قرار است از ناموس ما دفاع کند؟ بنشینم در خانه که چه بشود؟!

رفت، رفت و 5 سال و نیم در جبهه مجاهدت کرد. حتی وقتی دو فرزند دیگرش به جهان آمدند در جبهه بود. گاهی به مرخصی می آمد و در میان این رفت و آمدهایش به خانه متوجه حال و روزش می شدم. انگار موج انفجار و اثرات شیمیایی کار خودش را خوب بلد بود. روح و روان محمد را به هم ریخته بود. هر چه به او می گفتم پیگیر درمانت باش، قبول نمی کرد و می گفت چیز مهمی نیست و نگران نباش.

بالاخره یک روز رفت و دیگر بازنگشت. از آخرین باری که رفت تا زمانی که دوباره پیدایش کردم 14 سال می گذشت. محمد جانباز شده بود و فراموشی و موج انفجار باعث شد سال ها مفقود شود. پس از 14 سال انتظار و مشقت هایی که در نبودش تحمل کردم در یکی از پارک ها پیدایش کرده بودند. 14 سال با شش فرزند و نداری و دست تنگی و بی کسی در یک اتاق شش متری روزگار گذراندم.

بچه ها را بزرگ کردم و هر چه در توان داشتم برای آنها هزینه کردم. . وقتی خواستم تحت پوشش کمیته بشوم به من گفتند تو جوانی ازدواج کن. من هم گفتم نیامده بودم که از شما اجازه بگیرم. با رفتن محمد علی همه زندگی ام رفت و من دیگر چیزی نداشتم اما با خود و خدای خودم عهد کردم کار کنم و نان حلال به خانه بیاورم. 14 سال با همه سختی ها گذشت. محمد علی 14 سال در خیابان ها و پارک ها و کوچه و بازار زندگی کرده بود و با کمک مردم روزگار گذرانده بود. در نهایت هم در محدوده نازی آباد خود جهاد کشاورزی استان تهران پیدایش کرده بود. در این مدت هر کسی سراغش را می گرفت، می گفتم همسرم فوت کرده است.

بچه ها در نبود پدر خیلی اذیت شدند، الان هم بچه ها آنطور که باید موفق نیستند. پس از پیدا شدن محمدعلی، دیدم جسم و روح سالمی ندارد. مریض بود و موج انفجار باعث شده بود که فراموشی بگیرد. مطمئنم اگر امروز هم حالش سر جایش بیاید می گوید برای دفاع از حرم هم می روم.

درد دل های همسر جانباز ادامه دارد و من مات و مبهوت عملکرد نادرست مسئولان جهاد کشاورزی هستم. ایشان در ادامه می گوید: من به خاطر جنگ همه چیزم را از دست داده ام. همسرم کارمند جهاد کشاورزی بود. وقتی به دنبال کار جانبازی اش می روم با رفتاری ناصحیح دلمان را به درد می آورند. ابتدا که بهانه عدم حضور همسرم بود و امروز که او پیدا شده بهانه های دیگر می تراشند و در نهایت همه دوندگی ها و غرولند شنیدن ها حقوق بخور و نمیری را برایمان هماهنگ کرده اند. آن هم با شهادت دادن همرزمان و دوستانش که گواهی دادند محمد رزمنده بوده است.

اما این اواخر که به جهادکشاورزی استان تهران و محل اعزامش رفتم و خواستم تا درصد جانبازی اش را مشخص کنند و از حقوق کمش شکوه کردم، مسئولین جهاد کشاورزی استان تهران به من گفتند: آنقدر ما جانباز داریم که در خیابان گدایی می کنند، شما هم بروید گدایی. گفتم همسرم بیمار است و نمی تواند برود، لابد من باید بروم گدایی. گفتند برو. من می خواهم از طریق رسانه شما و روزنامه جوان صدایم را به گوش مسئولان برسانم که آیا این نوع صحبت با همسر جانباز درست است؟

امروز هم اگر در خانه باز بماند، همسرم می رود گم می شود و دو سه روزی باید دنبالش بگردم. آدرس خانه را در جیب هایش می گذارم تا اگر خدای نکرده گم شد، کسی بتواند او را به خانه بازگرداند.

فقط این را بگویم که من و شش فرزندم هم همراه همسرم جانباز شدیم و از بین رفتیم. جنگ هفت نفر از خانواده محمد علی را از بین برد و اینگونه محمد علی سورانی ذره ذره خودش را برای خدا خالص کرد.

منبع : روزنامه جوان

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :