تزریق داروی حل کننده ی لخته Alteplaseبه بیمار سکته حاد مغزی

تاریخ انتشار پست : 1395-8-22 دسته :

سرپرست مجتمع بیمارستانی شهید بهشتی کاشان، از تزریق داروی حل کننده ی لخته Alteplaseبه بیمار سکته حاد مغزی برای نخستین بار در این شهرستان خبر داد.

به نقل از طاها پخش از طاها پخش ،دکتر مهران شریفی اظهار داشت: این تزریق توسط دکتر مهدی خیران متخصص مغز و اعصاب و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کاشان صورت گرفت.
وی با اشاره به مراجعه بیمار میانسالی که به طور ناگهانی دچار عدم توانایی در صحبت کردن و ضعف اندام های سمت راست شده و طی یک ساعت از آغاز علائم به اورژانس بیمارستان شهید بهشتی کاشان مراجعه کرده بود گفت: داروی حل کننده لختهAlteplaseبا موفقیت به این بیمار تزریق شد و بیمار بعد از چند ساعت توانایی تکلم و قدرت اندام های خود را به دست آورد.

سکته حاد مغزی, حل کننده لخته, تزریق دارو, درکاشان, اصفهان, بیماردکتر مهدی خیران دبیر اجرایی کمیته مدیریت درمان سکته حاد مغزی دانشگاه نیز در این خصوص، با بیان اینکه سکته حاد مغزی یکی از شایع ترین بیماری های مغز و اعصاب بوده و زیاد ترین علت ناتوانی و دومین عامل مرگ و میر در جامعه است، افزود: در این اختلال، بیمار به طور ناگهانی دچار نقایص موضعی عصبی از جمله اختلال در تکلم، ضعف و شلی و یا بی حسی یک طرفه اندام ها، انحراف و کج شدن صورت، سرگیجه و یا اختلال تعادل و بینایی می شود.

به گفته وی، اگر بیمار طی 3 ساعت از آغاز علائم فوق به بیمارستان مراجعه کرده و سکته به علت انسداد یا لخته در عروق مغزی باشد می توان برای وی داروی ترومبولیتیک (حل کننده لخته) تجویز کرد تا بیمار از نقایص عصبی پایدار رهایی یابد.

دکتر خیران، به امکان تزریق این دارو طی 3 ساعت و حداکثر تا 4 و نیم ساعت از آغاز بیماری در کنار شرایطی مانند عدم سابقه خونریزی مغزی، نداشتن سابقه سکته مغزی و قلبی طی 3 ماه اخیر، نداشتن سابقه خونریزی گوارشی و ادراری طی 3 هفته اخیر، عدم سابقه جراحی و تروما طی 2 هفته اخیر و نداشتن فشار خون بالای مقاوم به درمان و ... تاکید کرد.

متخصص مغز و اعصاب دانشگاه، با اشاره به استفاده از این دارو طی 20 سال گذشته در جهان و در سال های اخیر در ایران تصریح کرد: این دارو تا چندی قبل به دلیل هزینه بالای آن در مراکز درمانی خاص و محدودی مورد استفاده قرار می گرفت ولی از اردیبهشت ماه سال جاری با همت وزارت بهداشت تحت پوشش سازمان های بیمه گر قرار گرفته و دیگر مراکز درمانی کشور نیز از آن بهره مند شدند.

دکتر خیران، به انجام این تزریق توسط متخصص مغز و اعصاب نیز اشاره کرد و گفت: تنها 15 درصد بیماران در بهترین مراکز درمانی جهان شرایط دریافت این دارو را دارند و امید می رود با افزایش آگاهی مردم در مورد علائم سکته مغزی و درمان پذیر بودن آن بتوان به بیماران بیشتری یاری رساند.

وی توصیه کرد: اگر فردی به صورت ناگهانی دچار یک یا چند مورد از علائم فوق گردید در اولین فرصت با اورژانس 115 تماس گرفته تا بیمار در کم ترین زمان ممکن از خدمات درمانی مطلوب بهره مند گردد.

عضو هیات علمی دانشگاه اظهار امیدواری کرد: هیچ یک از بیماران سکته مغزی از ناتوانی های ناشی از این بیماری مهلک رنج نبرند.مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :