قراردادهای خودرویی محکم تر می شود

تاریخ انتشار پست : 1395-9-14 دسته : اقتصادی

گویا این روزها بیش ازهمه اروپایی نشینان، این فرانسوی ها هستند که سعی دارند خاطرات بد عهدی دوران تحریم را از ذهن ایرانی ها یا حداقل مدیران خودرویی ایران پاک کنند. تجربه بدعهدی که فرانسوی ها در دوران تحریم ها با صنعت خودروی ایران کردند، موجب شد تا مدیران ایرانی پای میز مذاکره و قرارداد با پاریس نشینان کمی محتاط تر عمل کرده و سعی دارند نشان دهند این بار به هیچ وجه ایران را ترک نخواهند کرد و پای عهد و قول شان خواهند ماند.


روزنامه اعتماد: گویا این روزها بیش ازهمه اروپایی نشینان، این فرانسوی ها هستند که سعی دارند خاطرات بد عهدی دوران تحریم را از ذهن ایرانی ها یا حداقل مدیران خودرویی ایران پاک کنند. تجربه بدعهدی که فرانسوی ها در دوران تحریم ها با صنعت خودروی ایران کردند، موجب شد تا مدیران ایرانی پای میز مذاکره و قرارداد با پاریس نشینان کمی محتاط تر عمل کرده و سعی دارند نشان دهند این بار به هیچ وجه ایران را ترک نخواهند کرد و پای عهد و قول شان خواهند ماند. 

صنعت خودروسازیپس از امضای چندین قرارداد خودرویی با جاده مخصوصی ها و انجام سرمایه گذاری به هر نحوی در بازار خودروی  ایران؛ الآن فرانسوی ها گامی دیگر را پیش گذاشته و می خواهند حضورشان در بازار قطعات هم تضمین شده باشد. البته دست روی بحثی گذاشته اند که حداقل در یک ماه اخیر بارها به عنوان نقطعه ضعف خودروسازان مورد نقد بود.

در تازه ترین اقدام فرانسوی ها قراردادی را با قطعه سازان ایرانی منعقد کرده اند تا روی کنترل آلایندگی تولیدات صنعت خودرو ایران سرمایه گذاری کنند.  به این ترتیب شرکت فورسیای فرانسه با ایجاد دو شرکت جدید مشترک با شرکت های ایرانی حضور خود در بازار ایران را تقویت کرد. شرکت مشترک اول که با شرکت ماد ایجاد شده و٥٠ درصد از سهام آن متعلق به فورسیای فرانسه است قرار است برای بازار خودروی ایران سیستم های کنترل آلایندگی تولید کند. انتظار می رود مجموع فروش محصولات تولیدی این شرکت مشترک در سال ٢٠٢٠ به ٥٠ میلیون یورو برسد.  این شرکت فرانسوی همچنین اقدام به ایجاد یک شرکت مشترک دیگر با شرکت آذین خودرو به صورت ٥٠-٥٠ کرده که قرار است سیستم های داخلی خودرو تولید کند و انتظار می رود کل فروش این شرکت در سال ٢٠٢٠ به ٥٠ میلیون یورو برسد. البته این شرکت فرانسوی قبلا شرکت مشترک فاپسکو را در ایران ایجاد کرده که صندلی خودرو تولید می کند و انتظار می رود میزان فروش آن به ٣٤٠ هزار صندلی در سال افزایش یابد و ارزش کل فروش آن در سال ٢٠٢٠ به ١٥٠ میلیون یورو برسد.

به این ترتیب باید گفت که فرانسوی ها برنده رقابت با سایر تولیدکنندگان خودرویی و قطعه ای اروپایی و آسیایی شده اند و توانسته اند با قراردادهای جدید گوی رقابت را از رقبا به راحتی بدزدند؛ رقابتی که گویا رضایت دولتی ها را نیز به همراه دارد و در روزگاری که بوی خوشی از توافق و برجام به مشام نمی رسد، این توافق موجب شده تا آهنی سفیر ایران در فرانسه رسما انعقاد چنین توافقی را در جهت اهداف بزرگ دولت بخواند و با تاکید بر اینکه پس از قرارداد رنو و پژو، قرارداد جوینت ونچر رایزکو – کروز و فورسیا بزرگ ترین قرارداد دو کشور ایران و فرانسه است و بگوید: «قراردادهای مهمی طی یکی دو سال اخیر امضا شده که متکی بر سرمایه گذاری های مشترک بوده اند و در این قراردادها بر طبق اطلاعات موجود سه هدف مهم مد نظر بوده است.

اولین مورد بحث انتقال تکنولوژی است و گام بعدی به افزایش هرچه بیشتر تولیدات داخلی و سهم تولیدات داخلی در میان خودروهای تولیدی می پردازد و هدف سوم نیز در واقع توسعه صادرات خودرو به خارج از کشور علاوه بر مصارف داخلی است. قرارداد مابین فورسیا، شرکت مهم و معروف فرانسوی در تولید قطعات خودرو با طرف ایرانی امضا شد در کمک به تحقق این اهداف نقش بسیار مهمی خواهد داشت. این قرارداد هم از پس دستیابی به این اهداف مهم است و هم در جهت تحقق یکی از اولویت های مهم دولت در خصوص ارتقای کیفی محیط زیست اهمیت دارد.»

وی بااشاره به اینکه آلایندگی های ناشی از خودروها یکی از مشکلات جدی امروز به خصوص در سطح شهرهای بزرگ است، تاکید کرده است: « این همکاری که در جهت ساخت قطعات مقابله با آلاینده ها در تولید اگزوزها است می تواند نقش بسیار موثری در بهبود محیط زیست تهران و دیگر شهرهای بزرگ و در کل ارتقای محیط زیست داشته باشد، از این رو قراردادی بسیار مهم خواهد بود و ما امیدواریم این همکاری ها بتواند با سرعت بیشتری جامه عمل بپوشد.»

اروپایی ها با امریکا همکاری نمی کنند

آهنی در عین حال به موضوع همکاری ایران و فرانسه هم اشاره می کند و از کنار موضوع دغدغه های مالی هم به راحتی نمی گذرد و تاکید می کند: «مشکل بانکی ای که در حال حاضر وجود دارد در واقع به مشکلاتی که از جانب امریکایی ها ایجاد شده بر می گردد و متاسفانه هنوز هم با شگردهایی که به کار می برند سعی در ایجاد مانع می کنند تا همکاری های بین شرکت های اروپایی از جمله فرانسوی ها و بانک های اروپایی با ایران تسهیل نشود. منتها با توجه به اهمیت همکاری های اقتصادی و صنعتی بین ایران و اروپا، بر طبق اطلاعات ما دولت های اروپایی هم از این رویکرد امریکا عصبانی هستند و هم در جهت فراهم کردن بستر لازم جهت ارتقای همکاری شرکت های شان با شرکت های ایرانی تلاش های زیادی را داشته اند. علاوه بر این سعی دولت فرانسه در این است که بانک های کوچک تری که منافع کمتری در بازار امریکا دارند را با چراغ سبز و پشتیبانی و تشویق برای تسهیل همکاری شرکت های فرانسوی با ایران ترغیب کند. این تلاش ها ادامه دارد و ما خوشبین هستیم که ان شاءالله بتوانیم شاهد متقاعد شدن هرچه سریع تر بانک های بزرگ اروپایی برای تسهیل این روند باشیم.»

صادرات قطعات به روسیه

از آنجایی که یک سر تمام قراردادهای خارجی ایران به صادرات بازمی گردد در این قرارداد ایرانی ها باز هم موضوع صادرات را گنجانده اند و طبق گفته محمد علیپور یکی از طرفین امضای این قرارداد، از صادرات قطعات تولیدی در ایران به روسیه خبر می دهد و می گوید: « گام های اجرایی جوینت ونچر کروز-رایزکو و فورسیا از روزهای ابتدایی ژانویه شروع خواهد شد و ماشین آلات مورد نیاز آن هم در اواسط سال ٢٠١٧ وارد کشور خواهد شد. هدف اصلی ما تولید قطعات برای خودروهای تازه وارد بازار ایران خواهد بود؛ بر طبق برنامه ریزی های که انجام گرفته محصولات رنو با پلتفرمی جدید به ایران می آیند و در گام بعدی پژو هدف این برنامه خواهد بود. در کنار این به روزرسانی پلتفرم های موجود در ایران نیز هدف ما خواهد بود و امیدواریم تا سال ٢٠٢٠، ٧٥ درصد بازار را به خود اختصاص دهیم.»

به گفته وی، در بحث صادرات نیز یکی از کشورهای هدف این جوینت ونچر روسیه خواهد بود، در مباحث مطرح شده با فورسیا برای کسب وکار رنو در آنجا از توانمندی این جوینت ونچر استفاده خواهیم برد. همچنین در بحث تحقیق و توسعه نیز تمام کارهای مهندسی و صد در صد تولید در ایران انجام خواهد شد و انتقال دانش براساس استانداردهای رنو و پژو کاملا در این جوینت ونچر دیده شده است.

ایران بازار قطعات ساخته شده نمی شود

حمیدرضا صمدی، یکی از اعضای انجمن سازندگان قطعات خودرو و امضا کنندگان این قرارداد هم گفته است: «بر طبق این قرارداد دو طرف ایرانی و فرانسوی، سرمایه گذاری در زمینه ایجاد خطوط تولید جدید برای ساخت پیشرفته ترین سیستم های آلایندگی خودرو در ایران را بر عهده خواهند داشت. در این میان مهم ترین رویکرد این مجموعه در انعقاد این قرارداد پیشگیری از تبدیل شدن ایران به یک بازار برای قطعات ساخته شده است و باید از این فرصت برای افزایش اشتغال داخلی، ارزآوری، خودکفایی و دستیابی به تکنولوژی روز جهان در صنعت خودرو بهره برداری کرد.» وی با اشاره به حجم سرمایه گذاری ٣٠ میلیون یورویی این قرارداد در سال نخست، تاکید کرده است: « با توجه به روند رو به رشد آلودگی هوا و افزایش تولید خودرو، این قرارداد و ویژگی های بسیار بالای تولیدات آن، گام بسیار مهمی در راستای مقابله با این روند خواهد بود.

بر طبق این قرارداد سیستم های اگزوز و کنترل آلایندگی که یک بخش مهم در پروسه تولید خودرو با تکنولوژی روز به شمار می رود، با مشارکت دو طرف در ایران تولید خواهد شد و شامل بخش های متفاوت سیستم اگزوز از جمله بخش سرد، بخش گرم، سیستم آلایندگی کاتالیست برای خودروهای سواری، نیمه سنگین و سنگین (کاتالیست دوده) خواهد بود.»

بر همین اساس هم طرف فرانسوی بارها طی مذاکرات برای این قرارداد اعلام کرده است که «هدف مان عرضه راهکارهای پاک حمل ونقل به ایرانیان است» و حتی کریستف اشمیت، قائم مقام اجرایی مدیرعامل فروسیا با تاکید بر توانمندی ایران در زمینه تولید قطعات و مجموعه های خودرو، به صادرات قطعات تولید شده در جوینت ونچر این شرکت با کروز و رایزکو تاکید کرده است که منظور از راهکارهای پاک حمل ونقل این است که می خواهیم در جهت رسیدن به هوایی ایده آل برای تهران و ایران گام برداریم و فناوری را عرضه کنیم که زندگی مردم ایران و کیفیت هوای کشور ایران را ارتقا دهد.

وی در پاسخ به سوالی در زمینه اینکه گام بعدی بعد از انعقاد قرارداد چه خواهد بود، گفته است: گام بعدی، سرمایه گذاری، آوردن تکنولوژی به ایران و تلاش در جهت تولید محصول برای بازار است. من قویا معتقدم ایران، شاهراه خاورمیانه خواهد بود. با این زیرساخت ها، فناوری و همت مردمی که می بینم، ایران بازاری صادراتی برای ما در منطقه خاورمیانه خواهد بود.

منبع: برترینها

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :