اطلاعات خانه های خالی در دسترس نیست

تاریخ انتشار پست : 1395-9-14 دسته : اقتصادی

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن با تاکید بر فعالیت یکساله وزارت راه و شهرسازی در راه اندازی سامانه املاک و اسکان از احتمال تولید و ارائه نسخه اولیه سامانه ملی املاک و اسکان تا پایان سال خبر داد.

خبرآنلاین: مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن با تاکید بر فعالیت یکساله وزارت راه و شهرسازی در راه اندازی سامانه املاک و اسکان از احتمال تولید و ارائه نسخه اولیه سامانه ملی املاک و اسکان تا پایان سال خبر داد.

بازار مسکنعلی چگنی مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن ، درباره اجرایی شدن قانون مالیات بر خانه های خالی و اصلاحات احتمالی آن که چندی پیش از سوی معاون مسکن و ساختمان اعلام شد، گفت : در اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم، مالیات بر خانه های خالی نیز گنجانده شده است. بدین ترتیب قانون هم شامل مالیات بر اجاره و هم مالیات بر خانه های خالی است.

مدیرکل برنامه ریزی و اقتصاد مسکن ادامه داد: چنانچه یک واحد مسکونی به دلایلی خارج از اختیارات مالک خالی بماند، مشمول مالیات موضوع این ماده نمی شود. اما چنانچه تعمداً به بازار اجاره عرضه نشود، بعد از گذشت مدت زمان یکسال، مشمول مالیات به صورت تصاعدی خواهد شد.

چگنی با تاکید بر آنکه در قانون مالیات های مستقیم، برای شناسایی خانه های خالی راهکار ارائه شده است، افزود: قانون مالیات بر خانه های خالی، پیش تر و قبل از سال ۱۳۸۰ نیز وجود داشت. اما از آنجاکه از یک سو از کارآمدی لازم برخوردار نبود و از سوی دیگر خانه های خالی نیز با شفافیت قابل شناسایی نبودند، در اصلاحیه قانون و در اسفندماه ۱۳۸۰ حذف شد. تا اینکه دیگر بار در اصلاحیه سال ۱۳۹۴ این ماده قانونی با ترتیبات جدید احیا گردید.

وی با اشاره به اینکه قانون مالیات بر خانه های خالی به مدت ۱۵ سال در کشور اجرا نمی شد، گفت: با وضع دوباره قانون مالیات بر خانه های خالی، این قانون دوباره ویژگی اجرا پیدا کرده است.

به گفته چگنی، دستگاه های مخلتف درباره اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی نظرات متفاوتی داشتند و این موضوع با ضد و نقیض های فراوانی مواجه بود. وی گفت: با توجه به شرایط موجود کارآمدی این ماده قانونی و اثر گذاری آن در ایجاد تحول در بازار محل ابهام است و به نظر نمی رسد اهداف مورد نظر با اجرای آن محقق شود.

مقام مسئول حوزه مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: زمانیکه قانون مالیات بر خانه های خالی وضع شد، ماده ای را نیز تصویب کردند که به وزارت راه و شهرسازی وظیفه ای محول شد تا سامانه ای را طراحی کند و از طریق آن سامانه، خانه های خالی شناسایی شوند. از آنجاکه این کار یک فعالیت فرابخشی و نیازمند همکاری همه دستگاه ها بود، مراحل ابتدایی خود را طی می کند.

چگنی تصریح کرد: راه اندازی سامانه شناسایی خانه های خالی فعالیتی فرار وزارتخانه ای و خارج از حیطه فعالیت ها و اختیارات یک وزارتخانه است. به همین علت نیز، انتظار می رود همه دستگاه ها، به ویژه سازمان های ثبت اسناد و املاک کشور و همچنین ثبت احوال کشور در راه اندازی سامانه، نهایت همکاری را داشته باشند.

وی ادامه داد: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و دیگر دستگاه ها، همچون اداره پست (برای اعمال کدپستی اشخاص)، مرکز آمار ایران، شهرداری ها و دولت، بایستی در راه اندازی سامانه شناسایی خانه های خالی همکاری نموده و اطلاعات لازم را با شفافیت به اشتراک گذارند، این اطلاعات شامل اطلاعات افراد، املاک و رابطه اشخاص و املاک به صورت دیجیتال است. همچنین با توجه به آنکه اشخاص از طریق کد ملی و املاک (کد پستی، کد نوسازی و...)، شناسایی می شوند، باید پیوند بین آن دو نیز برقرار شود و همچنین محل سکونت اشخاص و ملک تحت تملک ایشان از طریق کدپستی تعیین شود.

وی خاطرنشان کرد: وزارت راه و شهرسازی و مشخصا حوزه معاونت مسکن و ساختمان و مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات حدود یکسال است که در راه اندازی سامانه شناسایی خانه های خالی در حال فعالیت هستند. در همین راستا، با تمامی دستگاه های مرتبط ارتباط برقرار شده و طی نشست های متعدد روند کار بررسی شده است، اما اجرایی شدن برنامه و جمع بندی نهایی مستلزم تکرار جلسات و حصول توافق است.

چگنی اظهار امیدواری کرد: امیدوارم تا پایان سال به جمع بندی برسیم و نسخه اولیه را ارائه نماییم. همچنین براساس پیش بینی ها انتظار می رود که توافقات اولیه در سمت و سویی قرار گیرد که بتوان اطلاعات لازم را از آن استخراج کرد.

وی با تاکید بر آنکه اطلاعات زیادی در حال حاضر در اختیار وزارت راه و شهرسازی برای تکمیل سامانه وجود ندارد، گفت: اطلاعات فراوانی در اختیار دستگاه های متفاوت دولتی و غیردولتی متفاوت است که وزارت راه و شهرسازی به آن دسترسی ندارد. مهمترین این اطلاعات در سازمان ثبت و اسناد کشور و بخش کاداستر قرار دارد که در حال انجام هماهنگی های لازم برای استفاده از آن در سامانه هستیم. لازم به توضیح است که به نتیجه رسیدن اینکار فقط اطلاعات خانه های خالی را ارائه نمی نماید، بلکه اطلاعات جامع دیگری را در حوزه مسکن در اختیار  قرار می دهد که می توان برای برنامه ریزی های متفاوت حوزه مسکن از آن بهره گرفت.

چگنی ادامه داد: بخشی از این اطلاعات مربوط به نوع مالکیت ها و سکونت ها است. به عنوان مثال چنانچه، فردی مالک بوده اما به هر علت در جای دیگری ساکن است، هر دو نقش موجر و مستاجری وی قابل حصول است. اگر بتوانیم ارتباطات لازم بین دستگاه ها را برقرار کنیم، همه این اطلاعات از طریق راه اندازی این سامانه قابل دریافت است. ضمن آنکه اطلاعات خانه های خالی نیز از آن استخراج می شود.

منبع: برترینها

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :