نقد به رفتار محمود صادقی

تاریخ انتشار پست : 1395-9-14 دسته : سیاسی

یک حقوقدان ضمن اینکه معتقد است قوه قضائیه در احضار محمود صادقی می توانست حسن سلیقه بیشتری به خرج دهد، از واکنش توئیتریِ این نماینده مجلس نیر انتقاد کرد.

خبرگزاری ایسنا: یک حقوقدان ضمن اینکه معتقد است قوه قضائیه در احضار محمود صادقی می توانست حسن سلیقه بیشتری به خرج دهد، از واکنش توئیتریِ این نماینده مجلس نیر انتقاد کرد.

محمود صادقیکامبیز نوروزی در روزنامه «آرمان» نوشت: محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه هفته گذشته در وقت اداری جهت انجام تحقیقات، در دادسرا حضور یافت. او بعد از حضور در دادسرای فرهنگ و رسانه و انجام تحقیقات درباره اتهامات مطروحه توسط بازپرس پرونده و با صدور قرار کفالت و با معرفی کفیل آزاد شد.

این خبر دو معنا دارد؛ یکی اینکه به محمود صادقی تفهیم اتهام شده و اینک او از نظر قضائی متهم است. خبر چیزی از عنوان اتهامی او نگفته است. دوم اینکه قرار کفالت «پس از قول شرف» سبک ترین قرارتامین است. وقتی برای متهمی قرار کفالت صادر می شود به معنای این است که اتهام او چندان سنگین نبوده و متهم نیز از نظر شخصیت فردی و اجتماعی و سابقه کیفری، فردی مورد اعتماد است و بازپرس می تواند با اخذ قرار سبکی مانند کفالت، از حضور متهم در مراحل متفاوت تحقیق و سبعد دادرسی اطمینان کافی داشته باشد. نگرانی هایی مانند بیم فرار و اختفا و امحای آثار جرم و ... نیست.

قاعدتاً اگر بازپرس از نظر قضایی ضروری تشخیص می داد، قرار سنگین تری مانند وثیقه صادر می کرد ولی معلوم است که بازپرس نیازی به قرار سنگین تر ندیده است. حال این نکته مطرح است که وقتی بازپرس محترم که با آگاهی از پرونده امر، از نوع اتهام محمود صادقی آگاه بوده است و نیز قاعدتاً از حالت فردی و اجتماعی او به عنوان یک نماینده شناخت کافی می توانسته داشته باشد، آیا بهتر نبود در مسائل مربوط به ابلاغ و دعوت صادقی به بازپرسی، درچارچوب مقررات قانونی، از حسن سلیقه بیشتری بهره برداری می شد تا آن ماجرای صدور برگ جلب و ابلاغ شبانه و ابعاد بحران خیز و عدم قبول برگ جلب توسط صادقی «که می تواند مورد نقد باشد» پیش نیاید؟

این روزها بیش از همیشه به تلاش برای وفاق قانونی و گفت وگوی همگانی نیازمندیم. آقای محمود صادقی نماینده مجلس در توئیتر خود، یادی از شاعر بزرگ معاصر پروین اعتصامی کرده است و دو بیت از این شاعر گرانقدر را توئیت کرده است که اصلا دوست ندارم آن را در اینجا نقل کنم. سال های طولانی است که اینجانب خود بیش از ده ها یادداشت و گفتگو در نقد پاره ای رفتارهای برخی از نهاد ها داشته ام، اما همه اینها اصلا موجب آن نیست که بر این توئیت ایشان و نقل این دو بیت ایراد و خرده جدی نگیرم و نگویم که توئیت این دو بیت توسط ایشان در این روزها کار درستی نیست و هیچ کمکی به حل هیچ مشکلی نمی کند.

زبان تعامل و گفت وگو یا زبان حقوق و قانون، زبان منطق و استدلال است. کما اینکه خود ایشان نیز با وجود آنکه احضار خود توسط دادسرا را برنمی تابید اما باز هم در دادسرا حاضر شد و مراحل مربوطه طی شد. از زبان منطق و استدلال می توان دفاع کرد اما از زبان تندگویانه، نه. اگر قرار است با اندیشه اصلاح طلبانه کاری برای اصلاح امور بشود، چه در مجلس، چه در هرجای دیگر، از چنین زبان و ادبیاتی که خود راه را بر اصلاح می بندد باید پرهیز کرد.

منبع: برترینها

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :