روزهای خوب سینمای اسلام با اکران محمد رسول الله(ص)

تاریخ انتشار پست : 1395-9-15 دسته : مجازی

هفتم آبان امسال بالاخره نخستین اکران گسترده بین المللی فیلم محمد رسول الله(ص) به کارگردانی مجید مجیدی در ترکیه شروع شد. ۳۰۰ سینمای ترکیه میزبان پر هزینه ترین فیلم تاریخ سینمای جمهوری اسلامی ایران شد.


روزهای خوب سینمای اسلام با اکران محمد رسول الله(ص)

مجید مجیدی, اکران محمد رسول الله, سینمای اسلام, سینماهای ترکیه
به نقل از طاها پخش محمد با دوبله ترکی و زیرنویس انگلیسی در سینماهای ترکیه نمایش داده می شود. یک هفته بعد از شروع اکران، محمد(ص) توانست در جدول پرفروش ترین های سینمای ترکیه قرار بگیرد. مدیرعامل موسسه نورتابان که مسئول پخش این فیلم است در همین روزها از استقبال چشمگیر مردم خبر داد و گفت: این فیلم را می توانیم به 50 کشور اسلامی صادر کنیم.

مجیدی دومین فیلم سینمای دنیا را در خصوص پیامبر اعظم ساخته است درحالی که غرب 200 فیلم در خصوص حضرت عیسی(ع) ، 150 فیلم درباره حضرت موسی(ع) و 42 فیلم در خصوص زندگانی بودا ساخته است. با این وجود باز هم اکران فیلم محمد(ص) حاشیه های گسترده ای در ترکیه داشته است. رسانه ها، منتقدان و عالمان دینی نظرات گوناگونی درباره این فیلم داده اند. اولین حاشیه ها را عالمان دینی بوجود آوردند و گفتند که دیدن این فیلم بخاطر نمایش چهره نبی مکرم اسلام اشکال شرعی دارد. اما واضح است که آنها هنوز فیلم را ندیده اند چون مجیدی با درک حساسیت های فرَق اسلامی، تمام تصاویرش از حضرت رسول را از پشت سر فیلم برداری کرده است و در هیچ کجای فیلم نمی توان چهره نبی مکرم اسلام را حتی در کودکی مشاهده کرد.

مجیدی در سفرش به ترکیه با رسانه های متفاوت دولتی و غیر دولتی این کشور اعم از روزنامه و شبکه های ماهواره ای مصاحبه کرد. او تاکید کرد که فیلمش را برای وحدت امت اسلامی ساخته است تا همه باور کنند که یک نبی و یک رسول و فرستاده از جانب خداوند دارند و همه پیروان او هستند. او البته بازهم نتوانست نسبت به حاشیه های غیر منطقی سکوت کند و دوباره حرفش را زد. «متأسفانه فیلم حضرت محمد(ص) در عربستان سعودی و مصر از سوی برخی از مفتی های تندرو حرام اعلام شده است، این به علت تعصبات غیرمنطقی است. آنها بدون مشاهده فیلم حکم بر حرام بودن آن دادند و من از آن مفتی ها خواستم اول فیلم را ببینند و پس فتوا بدهند اما قبول نکردند». این حرف های مجیدی در مصاحبه با شبکه دولتی TRT WORLD ترکیه است. او عمیقا از این مسئله دلگیر است که چطور می شود کسی فیلمش را نبیند، قضاوت کند و قضاوتش مورد تایید برخی منتقدان و تندروهای افراطی قرار بگیرد؟

الآن چند هفته ای است که موج اکران محمد رسول الله(ص) به جمهوری داغستان رسیده است. مجید و مجیدی و مینا ساداتی بازیگر نقش مادر حضرت محمد(ص) در اکران افتتاحیه این فیلم در داغستان حضور پیدا کردند و مورد تشویق حضار قرار گرفتند. احمد عبداللهف مفتی بزرگ داغستان هم یکی از مهمانان مراسم افتتاحیه بود. او بعد از دیدن فیلم به تمجید از آن پرداخت و گفت که محمد رسول الله(ص) می تواند نقش مهمی در خلق تصویری درست از اسلام داشته باشد.

بعد از آن بلیط های فیلم کمیاب شد و تا سه روز پس از آن، تمامی بلیط صندلی سینماهای اکران کننده فروخته شد! گفته می شود که فقط در چهار روز ابتدایی اکران در داغستان، 6هزار نفر این فیلم را تماشا کرده اند.

وهابیت و سعودی ها تمام همت شان را برای پیشگیری از اکران های بین المللی محمد رسول الله(ص) بکار گرفته اند اما با این وجود بالاخره روزهای خوب برای سینمای ایران و امت اسلام شروع شده است. فیلم محمد رسول الله(ع) مرزهای دنیا اسلام را یکی یکی پشت سر گذاشته و مهمان دل های پاک مسلمانان دنیا شده است.

آخرین ساخته مجیدی قرار است تا در همین روزها به جمهوری آذربایجان برسد و در سینماهای این کشور اکران شود.

منبع:سراج24

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :