نگاهی به بخت جدیدترین ساخته فرهادی در اسکار

تاریخ انتشار پست : 1395-9-16 دسته : فرهنگی و هنری

با شروع فصل جوایز، خیلی ها چشم به موفقیت «فروشنده» نماینده ایران در اسکار هشتاد و نهم دوخته اند. فیلمی که ارسالش با موافقت ها و مخالفت های زیادی همراه بود، اما فارغ از تمامی بحث های سیاسی- اجتماعی دور این فیلم، بد نیست نگاهی بیندازیم به برنده های اسکار خارجی زبان در سال های اخیر و ببینیم آنها قبل از مجسمه طلایی، چه جوایزی را به خود اختصاص داده بودند و بر همین اساس شانس «فروشنده» چقدر است.


صبح نو نوشت: با شروع فصل جوایز، خیلی ها چشم به موفقیت «فروشنده» نماینده ایران در اسکار هشتاد و نهم دوخته اند. فیلمی که ارسالش با موافقت ها و مخالفت های زیادی همراه بود، اما فارغ از تمامی بحث های سیاسی- اجتماعی دور این فیلم، بد نیست نگاهی بیندازیم به برنده های اسکار خارجی زبان در سال های اخیر و ببینیم آنها قبل از مجسمه طلایی، چه جوایزی را به خود اختصاص داده بودند و بر همین اساس شانس «فروشنده» چقدر است.

عموماً فیلم هایی که برنده اسکار بخش خارجی زبان می شوند، از دل یکی از سه جشنواره مهم اروپا، کن، ونیز و برلین بیرون می آیند. آنها ممکن است برنده نخل طلا، شیر طلا یا خرس طلایی نشده باشند اما به هر حال در آنجا با تحسین منتقدان رو به رو می شوند. از میان 5 فیلم آخری که موفق به بردن جایزه اسکار خارجی زبان شده اند، فقط یک فیلم سابقه حضور در این جشنواره ها را ندارد؛«ایدا» که محصول سال 2013 است، از میان جشنواره های معتبر دنیا فقط در تورنتو حاضر بود و بدون بردن جایزه سزار و گلدن گلوب به مجسمه طلایی دست پیدا کرد. نکته ای که بیش از پیش اهمیت لابی گری را در مراسم اسکار نشان می دهد. جذاب است بدانید که «پسر سائول»، «زیبایی بزرگ»، «عشق» و «جدایی نادر از سیمین» (که همراه «ایدا» 5 برنده آخر اسکار خارجی زبان به شمار می آیند)، همگی گلدن گلوب را برده اند و فقط «زیبایی بزرگ» سزار را به خودش اختصاص نداده است.

بفتا و حلقه منتقدان نیویورک هم هستند

به جز گلدن گلوب دو جایزه دیگر هستند که در فصل جوایز می توانند سرنوشت اسکار خارجی زبان را تا حدود زیادی مشخص کنند؛ بفتا و حلقه منتقدان نیویورک. در 5 دوره اخیر فقط سال گذشته بوده که برنده اسکار خارجی زبان، حتی نامزد بفتا هم نبوده. «ایدا»، «زیبایی بزرگ» و «عشق» هر سه توانسته اند این جایزه را ببرند و «جدایی نادر از سیمین» هم نامزدی در مراسم اسکار بریتانیایی ها را تجربه کرده است. در همین راستا هر 5 فیلم اخیر برنده اسکار خارجی زبان، مورد تحسین حلقه منتقدان نیویورک قرار گرفته اند و فقط فیلم «زیبایی بزرگ» عنوان انتخاب اول منتقدان نیویورکی را به خودش اختصاص نداده و دوم شده.

با توجه به این که امسال «اینجانب، دانیل بلیک» کن لوچ، که انگلیسی زبان است موفق به دریافت جایزه نخل طلای جشنواره کن شد، شانس فیلم «فروشنده» به عنوان تنها اثر برنده دو جایزه از این جشنواره بسیار بالا رفته. فیلم فرهادی در کنار «او»، «کنیز»، «جولیتا»، «نرودا» و «تونی اردمن» نامزدهای امسال انتخاب منتقدان هم هستند. چیزی که باعث شد خیلی ها با مقایسه ساخته اصغر فرهادی و «پسر سائول»، اسکار «فروشنده» را قطعی بدانند؛ اما از سال 2010 فقط دو فیلم پس از بردن جایزه انتخاب منتقدان توانسته اند به مجسمه اسکار دست پیدا کنند؛ «پسر سائول» و «عشق». به همین علت شاید خیلی نتوان روی این نامزدی حساب ویژه ای باز کرد.

پیشتازی تونی اردمن

در طرف مقابل فیلم «تونی اردمن» از آلمان توانسته رقیبی جدی برای اصغر فرهادی و «فروشنده» اش باشد. این فیلم که در جشنواره کن، موفق به بردن جایزه FIPRESCI شده است، ابتدا هفته گذشته در حالی که نماینده ایران جایی در میان کاندیداها نداشت، نامزد جایزه مستقل اسپیریت شد و پس هم توانست یکی از تعیین کننده ترین جوایز این ماراتن را به خودش اختصاص دهد؛ جایزه حلقه منتقدان نیویورک. با توجه به این که هنوز نامزدها و برندگان سزار، گلدن گلوب و بفتا مشخص نشده اند، می توان فعلاً «تونی اردمن» ساخته مارن آده را پیشتاز فیلم های خارجی زبان در فصل جوایز دانست.

جشنواره ونیز امسال پر بود از فیلم هایی که با تحسین منتقدان مواجه شده اند. فیلم هایی مثل «ورود» ساخته دنی ویلانو، «جکی» اثر زندگینامه ای پابلو لارین، «لا لا لند» دومین فیلم بلند سینمایی دیمین شزل، «نوری میان اقیانوس ها» و «حیوانات شب زی» اما بخت با فیلمسازان خارجی زبان یار بوده که همه این ها به زبان انگلیسی ساخته شده اند و باید برای بخش اصلی اسکار آماده شوند. کما این که «لا لا لند» یکی از بخت های اصلی کسب اسکار بهترین فیلم سال است. برنده شیر طلای امسال با وجود همه این آثار صاحب نام اما یک فیلم فیلیپینی بود که توسط کشورش به اسکار معرفی نشد.

برندگان جشنواره برلین هم به جز«جدایی نادر از سیمین» سال هاست که در بخش اسکار خارجی زبان موفق نبوده اند. اگرچه فیلم هایی مثل «مرد بارانی» بوده اند که هم خرس طلایی را برده و هم یک یا چند جایزه اسکار را در ویترین افتخاراتشان چیده باشند اما آنها همگی انگلیسی زبان بوده اند و در بخش اصلی حضور داشته اند. بدون احتساب «جدایی نادر از سیمین»، آخرین فیلم خارجی زبانی که توانست هم خرس طلا را ببرد و هم در اسکار موفق باشد، انیمیشن «شهر اشباح» هایائو میازاکی است که تازه آن هم نتوانست اسکار بخش خارجی زبان را ببرد، بلکه با شکست «عصر یخبندان»، «لیلو و استیچ»، «اسپریت: اسبی از سیمارون» و «سیاره گنج» بهترین انیمیشن سال شد. به پشتوانه این تاریخ، خیلی نمی شود روی نماینده ایتالیا، «آتشی در دریا» که خرس طلای امسال را برده حساب باز کرد. مضافاً بر این که ساخته جانفرانکو رزی، مستند است.

با این حساب می شود «تونی اردمن» را مهم ترین بخت فصل جوایز در حال حاضر ارزیابی کرد و بعد از آن فیلم «فروشنده» می تواند به نامزدی در اسکار امیدوار باشد. فیلم های «او» و «نرودا» هم شانس خوبی برای اسکار دارند؛ اما همیشه باید شانسی هم برای لابی گری و فیلم های سیاسی قائل شد. چرا «زیر سایه» نماینده فارسی زبان بریتانیا که نگاهی غرب زده را به دفاع مقدس دارد، نتواند اسکار را ببرد؟!

منبع: برترینها

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :