اداره شهر تهران با بیش از هزار بخشنامه پس از گذشت 5 سال از طرح تفضیلی

تاریخ انتشار پست : 1395-9-16 دسته : اخبار اجتماعی

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران نسبت به حالت بحرانی معاونت های شهرسازی نقاط 22 گانه هشدار داد.

اداره شهر تهران با بیش از هزار بخشنامه پس از گذشت 5 سال از طرح تفضیلی

بخش خصوصی, برونسپاری, شهرداری تهران, شورای اسلامی شهر, شهرسازی

به نقل از خبرنگار طاها پخش ؛ محمد سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در جلسه علنی شورای شهر در تذکری به شهردار تهران و معاون شهرسازی شهرداری اظهار داشت: قریب به 5 سال از ابلاغ طرح تفصیلی شهر تهران گذشته است اما بیش از 1000 بخشنامه صادره از سوی شهرداری و معاونت شهرسازی در نقاط به قوت خود باقی است و این در صورتی است که قرار بود با ابلاغ مفاد طرح تفصیلی و انجام تکالیف مربوطه تمامی بخشنامه های گذشته لغو و منتفی گردد و از اعمال سلایق شخصی توسط مدیران و شهرداران و ایجاد فضای رانتی پیشگیری به عمل آید.

وی ادامه داد: در سال اول شورای چهارم با پیگیری های کمیسیون شهرسازی و معماری تمامی بخشنامه های فوق لغو گردید اما متأسفانه به تدریج با رویکرد درآمدزایی و با رویکرد افزایش اختیارات مدیران و شوراهای معماری نقاط مجددا این بخشنامه ها اعمال می گردد.

این عضو شورای شهر تهران خطاب به شهردار تهران و معاون شهرسازی شهرداری اعلام کرد: حال و روز فرآیند تصمیم گیری در معاونت های شهرسازی نقاط و شوراهای معماری بسیار نامناسب است و متأسفانه طی ماه های اخیر حتی از ارائه فرم های اعلام عوارض سیستمی و چاپی اجتناب می شود که این امر موجب سرگردانی و بلاتکلیفی شهروندان و گسترش تالی فاسد شده است.

سالاری همچنین در خصوص عدم برونسپاری کامل وظایف شهرسازی نقاط به دفاتر خدمات الکترونیک نیز تذکر داد و گفت: دفاتر خدمات الکترنیک ایجاد شد تا شرح وظایف نقاط در حوزه شهرسازی در فرآیند صدور پروانه و گواهی ها به این دفاتر برونسپاری و فرآیند صدور پروانه کوتاه تر شود و از تخلفات در این حوزه پیشگیری گردد، این در حالیست که نه تنها این دفاتر ایجاد شده اند و بیش از 1500 نفر پرسنل و کارشناس جذب کرده اند ، معاونت های شهرسازی همچنان مانند گذشته و با تعداد افراد بیشتری درگیر فرآیند صدور پروانه می باشند .

وی ادامه داد: قرار بود تسهیل گری برای مردم در این حوزه ایجاد گردد ولی بر طبق آن چه اتفاق افتاده، شهروندان می بایست هم به شهرداری و هم به دفاتر مراجعه کنند.

سالاری افزود: اگر واقعا فکر می کنید دفاتر الکترونیک مفید و موثر نبوده اند این موضوع را تعیین تکلیف کنید، هرچند تجربه در حوزه های متفاوت نشان می دهد برونسپاری ها به بخش خصوصی موفق بوده است .

وی در پایان خواستار تشکیل جلسه ای در هفته آتی به منظور حل و فصل این چالش ها شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :