یک اتفاق جدید در زمین های عباس آباد تهران

تاریخ انتشار پست : 1395-9-17 دسته : اخبار اجتماعی

مجتبی شاکری، رئیس کمیته فرهنگی شورا گفت: شرکت اراضی عباس آباد قصد دارد اعیان واحدهای تجاری پارکینگ نوروز و سپه را بفروشد. این اتفاق خلاف مجوزهای رهبری است.

روزنامه شهروند: مجتبی شاکری، رئیس کمیته فرهنگی شورا گفت: شرکت اراضی عباس آباد قصد دارد اعیان واحدهای تجاری پارکینگ نوروز و سپه را بفروشد. این اتفاق خلاف مجوزهای رهبری است.

اموال شهرداریتابستان امسال ماجرای قطع ١٧٠٠ اصله درخت در پارک چیتگر با تذکر یکی از اعضای شورای شهر تهران خبری شد. پس از گذشت چندماه، دیروز شهردار منطقه ٢٢ یک بار دیگر در صحن شورا حاضر شد و با تایید قطع درختان گفت که شهرداری بنا به دلایلی مجبور شده این درختان را قطع کند. پیش از این او علت قطع درختان را قطع آب از سوی سازمان آب اعلام کرده بود. البته جلسه روز گذشته شورای شهر تهران خبرهای مهم تری هم داشت؛ انتقاد از نحوه مدیریت دریاچه چیتگر، تصمیم فروش اعیان واحدهای تجاری عباس آباد، نیاز به بودجه ۲۲ هزار میلیارد تومانی برای اتمام کل پروژه های عمرانی شهرداری و حال و روز نامناسب تصمیم گیری در معاونت های شهرسازی ازجمله مواردی بود که در این جلسه مطرح شد.

ابوالقاسم مولایی، شهردار منطقه ۲۲ در پاسخ به انتقاد از قطع درختان در بوستان چیتگر توضیحاتی را ارایه کرد: «بنا به دلایلی مجبور شدیم ۱۷۰۰ اصله درخت را قطع کنیم اما تعهد دادیم که ۵۰ هزار اصله درخت در این بوستان کاشته شود. از همه حاضران دعوت می کنم اسفندماه از این بوستان دیدن کنند تا در جریان روند کاشت این درخت ها قرار بگیرند.»

انتقاد از نحوه مدیریت دریاچه چیتگر موضوعی بود که از سوی محسن سرخو، رئیس کمیته حمل ونقل شورای شهر تهران مطرح شد: «بهره برداری از دریاچه چیتگر به سازمان بازنشستگی شهرداری داده شده، اما این مجموعه خوب اداره نمی شود و ضرورت دارد نسبت به اداره آن چاره اندیشی جدی کنیم. »

محمد سالاری، رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورا هم نسبت به توجیهاتی که درباره مدیران قبلی منطقه ٢٢ می شود واکنش نشان داد: «منطقه ۲۲ یک فرصت استثنایی بود که تبدیل به منطقه ای نمونه شود اما این فرصت عملا از دست رفت. در زمان طراحی برای منطقه ۲۲ همایش های مختلفی با حضور متخصصان برگزار و قرار شد همه ساخت و سازها بر مبنای استانداردهای کامل ایجاد شود. منطقه ۲۲ در زمانی ایجاد شد که طرح جامع و تفصیلی وجود داشته لذا نمی توان معضلات آن را به گردن قبلی ها انداخت. »

او با تعجب از صحبت وزارت آموزش و پرورش مبنی بر این که زمین برای ساخت مدرسه در منطقه ۲۲ وجود ندارد گفت: «از ابتدا قرار بود ۷۰ درصد املاک برای تأمین سرانه های اساسی صرف شود اما سوال این است که این زمینه ها چه شده است؟»

طبق گفته های مجتبی شاکری، رئیس کمیته فرهنگی شورا شرکت اراضی عباس آباد قصد دارد اعیان واحدهای تجاری پارکینگ نوروز و سپه را در این اراضی ۵۶۰ هکتاری به فروش برساند، در حالی که این اتفاق خلاف مجوزهای رهبری درباره نگاهداشت اراضی عباس آباد و طرح جامع آن است: «در جلسه اخیر که با مدیرعامل شرکت و معاون شهرسازی داشتیم مطابق نقل از آنها در پارکینگ نوروز و سپه قرار است با استقرار فعالیت های تجاری بزرگ مقیاس با ظرفیت ۲۱۰۰واحد از پارکینگ ها برای کاربری تجاری اقدام کنند. با توجه به این که شهرداری اجازه واگذاری عرصه این اراضی را ندارد، بنا دارد اعیان واحدهای مذکور را بفروشد. در این صورت آمد و شد به این اراضی صرفا با مقصود فرهنگی نخواهد بود و شهروندان صرفا به قصد خرید به فستیوال فرهنگی دنیا اسلام رفت و آمد خواهند کرد که خلاف اهداف اولیه مدیریت شهری در اراضی عباس آباد است. نسبت شورای شهر با شرکت نوسازی اراضی عباس آباد و نحوه کنترل و نظارت بر اعمال این شرکت باید تعیین تکلیف شود چون شورای شهر در این قضیه عملا در حاشیه ایستاده است. » او درخواست کرد این شرکت درباره عملکرد خود در حوزه شهرسازی و برنامه فروش اعیان واحدهای تجاری که بی اطلاع شورای شهر دنبال می کند در اسرع وقت نقل از رسمی ارایه کند.

‎از طرف دیگر براساس تازه ترین نقل از نظارتی٦ ماهه پروژه های تملک سرمایه ای سال ۹۵ شهرداری تهران که از سوی علیرضا دبیر، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا روز گذشته ارایه شد شهرداری تهران برای اتمام ۲۱۷۲ پروژه عمرانی شهرداری در معاونت ها و مناطق، تا پایان سال، افتتاح۲۲ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز دارد. این در حالی است که شهرداری تهران حدود ٢٠ هزار میلیارد هم به سازمان و نهادهای متفاوت بدهی دارد: «زمین، طراحی و برنامه ریزی و پیمانکار از مشکلات اجرای پروژه ها بوده که باعث تأخیر در اجرا شده است. بیشترین علت تأخیر پروژه ها نیز مربوط به مشکلات مالی است. پروژه های زیر ۵۰ درصد را متوقف کرده و شهرداری تهران اجازه شروع پروژه جدید را ندارد، بازدیدهای انجام شده نشان می دهد ۲۵ درصد پروژه های نقاط و ۵۸ درصد پروژه های معاونت ها تغییر داشته است.»

حالت بحرانی معاونت های شهرسازی نقاط ٢٢گانه موضوع انتقادی بود که از سوی محمد سالاری، رئیس کمیسیون شهرسازی شورا مطرح شد: «قریب به ٥ سال از ابلاغ طرح تفصیلی شهر تهران گذشته است اما بیش از ١٠٠٠ بخشنامه صادره از سوی شهرداری و معاونت شهرسازی در نقاط به قوت خود باقی است و این در صورتی است که قرار بود با ابلاغ مفاد طرح تفصیلی و انجام تکالیف مربوطه تمامی بخشنامه های گذشته لغو و منتفی شود و از اعمال سلایق شخصی توسط مدیران و شهرداران و ایجاد فضای رانتی پیشگیری به عمل آید. در سال اول شورای چهارم با پیگیری های کمیسیون شهرسازی و معماری تمامی بخشنامه های فوق لغو شد، اما متاسفانه به تدریج با رویکرد درآمدزایی و با رویکرد افزایش اختیارات مدیران و شوراهای معماری نقاط مجددا این بخشنامه ها اعمال می شود.» او خطاب به شهردار تهران و معاون شهرسازی شهرداری اعلام کرد: «حال و روز فرایند تصمیم گیری در معاونت های شهرسازی نقاط و شوراهای معماری بسیار نامناسب است و متاسفانه طی ماه های اخیر حتی از ارایه فرم های اعلام عوارض سیستمی و چاپی اجتناب می شود که این امر موجب سرگردانی و بلاتکلیفی شهروندان و گسترش فساد مالی شده است.»

اقبال شاکری، رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران هم با انتقاد از درخواست بودجه ٥٠ میلیارد تومانی برای پروژه ای که قرار بود با مشارکت بخش خصوصی ساخته شود گفت: «پروژه آرش - اسفندیار که موجب ترافیک فزاینده در محدوده خیابان نیایش شده دردسرهایی برای مردم ایجاد کرده است. موقع تصویب اجرای این پروژه کمیته عمران اعتراض خود را اعلام کرد اما مجددا این پروژه تصویب و به اجرا رسید. قرار شد پروژه آرش - اسفندیار با مشارکت بخش خصوصی ساخته شود اما الآن ٥٠ میلیارد تومان تقاضای بودجه از شهرداری تهران داده و این خلاف مصوبه است. ترافیک تقاطع خیابان ولیعصر - نیایش مردم را بیچاره کرده به گونه ای که مردم برای رهایی از این ترافیک مجبور به انجام کارهای عجیب و غریب هستند. باید پلیس در این منطقه حاضر شود.»

همچنین موضوع بررسی بار مالی تغییر قرارداد ٥٠٠٠ کارمند شهرداری تهران که با تذکر هادی ساعی، عضو کمیسیون معماری و شهرسازی در صحن شورا مطرح شد: « شهردار ابلاغیه جدیدی مبنی بر تغییر وضع ٥٠٠٠ کارمند شهرداری در نوع قرارداد داشته است در حالی که تغییر قرارداد این کارمندان بار مالی برای شهرداری دارد و باید جزئیات این تصمیم در شورای شهر بررسی شود. »

حبیب کاشانی، عضو دیگر شورا هم این سوال را مطرح کرد که: «جای سوال است که شورای شهر تهران به عنوان ناظر بالادستی شهرداری در کجای این تصمیم قرار دارد؟ دو عدد زونکن شامل اعتراضات و شکایات پرسنل از استخدام قبلی در شورای شهر موجود است که کارمندان اعتراض کردند، الآن که شورا در هیچ جای این استخدام دیده نشده چرا کارکنان به ما شکایت می کنند؟ و این در حالی است که شورا سیاست گذار شهرداری است.»

در نهایت مهدی چمران، رئیس شورای شهر هم گفت: «باید بررسی های دقیقی درخصوص بار مالی این تغییر قرارداد انجام بگیرد، باید جلسه مشترکی با حضور اعضای شورای شهر و شهرداری برگزار شود تا ابعاد این تصمیم گیری روشن شود.»

اصغر قدیمی، دبیر دبیران شورایاری منطقه ۲۲ هم روز گذشته در صحن علنی شورای شهر نسبت به فراهم نبودن زیرساخت ها، کمبود مدرسه و امنیت در این منطقه گلایه کرد: «متاسفانه بسیاری از محلات منطقه ما فاقد مدرسه هستند و براساس بررسی های صورت گرفته این منطقه حداقل به ۶۰ مدرسه احتیاج دارد. »

ناصر امانی، معاون برنامه ریزی شهرداری تهران هم درباره عدم ساخت مدرسه در منطقه ٢٢ پاسخ داد: «آموزش و پرورش توقع دارد که زمین را به صورت رایگان در اختیار آنها قرار دهیم اما شهرداری در این زمینه محدودیت هایی دارد. البته شهرداری تهران ٥ قطعه زمین را به طور رایگان در اختیار آموزش و پرورش قرار داده که مدرسه بسازد، اما متاسفانه هنوز بنا به دلایلی که مشخص نیست این مدرسه ها ساخته نشده است.»

منبع: برترینها

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :