ترمیم بازار جهانی نفت با توافق اوپک و غیر اوپک

تاریخ انتشار پست : 1395-9-20 دسته : اقتصادی

اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام (اوپک) امروز (20 آذر) میزبان تولیدکنندگان غیر عضو در این سازمان هستند و قرار است که در وین مقر این سازمان با همدیگر دیدار و گفت و گو کنند.


ایران نوشت: اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام (اوپک) امروز (20 آذر) میزبان تولیدکنندگان غیر عضو در این سازمان هستند و قرار است که در وین مقر این سازمان با همدیگر دیدار و گفت و گو کنند. موضوع بحث کاهش بیشتر مازاد عرضه نفت خام در بازار جهانی و بهبود قیمت‎های این کالاست. اوپک چهارشنبه 10 آذر برای دستیابی به این هدف تصمیم گرفت که یک میلیون و 200 هزار بشکه از تولید روزانه خود را کم کند. این موضوع در بیانیه پایانی اجلاس 171 این سازمان ثبت شد و در این سند سهم هر یک از کشورها مطابق جدول آمده در متن مشخص شد. اما ظاهراً کشورهای غیر عضو در این سازمان نظیر روسیه نیز حاضر شده اند که اوپک را در زمینه احیای بازار نفت خام همراهی کنند.

اوپک امیدوار است که امروز کشورهای غیر عضو در این سازمان را متقاعد به کاهش حدود 600 هزار بشکه در روز از تولید خود کند. در صورت تحقق این موضوع یک میلیون و 800 هزار بشکه در روز از مازاد عرضه نفت خام طی 6 ماه نخست سال 2017 میلادی کاسته خواهد شد. بنابراین با فرض تحقق افزایش متوسط 2/1 میلیون بشکه در روز به تقاضای جهانی نفت در 6 ماه آینده اجرای توافق اجلاس 171 و نشست فوق العاده امروز قادر خواهد بود بیش از 300 میلیون بشکه از مازاد تجاری نفت در کشورهای توسعه یافته را تعدیل کند. این رقم معادل مازاد نفت خام موجود است. بنابراین بازار جهانی نفت خام و قیمت این کالا به ثبات و تعادل دست خواهد یافت. به این منظور تاکنون روسیه، قزاقستان، عمان و مکزیک اعلام آمادگی کرده اند.

در عین حال اواخر هفته گذشته وزیر نفت ونزوئلا از توافق روسیه و اوپک در مورد فرمول کاهش تولید نفت خبر داد که باید در طول شش ماه اول سال 2017 برای ایجاد ثبات در بازارهای جهانی نفت اجرا شود.

الوخیو دل پینو وزیر نفت ونزوئلا در گفت و گو با خبرگزاری ایتارتاس ضمن اعلام این مطلب گفت: با طرف روسی در مورد فرمول قابل قبولی به توافق رسیدیم که بر طبق آن تولید نفت کاهش می یابد. وی افزود: انتظار داریم سند کاهش تولید نفت با کشورهای غیراوپکی در نشست 10 دسامبر (شنبه آینده) امضا شود. وزیر انرژی ونزوئلا خاطرنشان کرد که بعد از امضای این سند، کمیته کنترل کاهش تولید نیز تشکیل خواهد شد.

روسیه قول داده است که 300 هزار بشکه از تولید روزانه نفت خام خود بکاهد. الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه در روز توافق اوپک از آمادگی مسکو برای کاهش این حجم از تولید نفت خود در نیمه نخست سال آینده میلادی خبر داد. روسیه قبل از برگزاری اجلاس 171 اوپک گفته بود که فقط به تعلیق تولید خود فکر می کند اما بعد از اعلام نتیجه نهایی نشست ١٧١ وزیران نفت و انرژی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) تغییر موضع داد. کارشناسان معتقدند که دلیل این تغییر موضع مسکو گفت و گوی تلفنی ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران بود. مسکو تولید نفت خود را در ماه نوامبر ٢٠١٦ میلادی که به بیشترین میزان در ٢٥ سال اخیر رسید، مبنای کاهش عرضه قرار می دهد. آمار وزارت انرژی این کشور حاکی است که تولید روزانه نفت روسیه در ماه نوامبر امسال به ١١ میلیون و ٢١٠ هزار بشکه رسید. این کشور اعلام کرده است که برنامه کاهش تولید نفت را از مارس ٢٠١٧ شروع می‎کند.

قزاقستان در نشست تولیدکنندگان عضو و غیر عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) حاضر خواهد شد اما هنوز نوع همکاری این کشور با اوپک معلوم نیست. اما از میزان کاهش تولید این کشور سخن نگفت.

قناعت بزومبایف وزیر انرژی قزاقستان در این خصوص اعلام کرده است که کشورش بزرگ ترین تولیدکننده نفت غیر عضو اوپک نیست و به همین خاطر منتظر است که ببیند موضع دیگر کشورها در این باره چیست. تولید نفت خام این کشور سال گذشته 2/1 درصد کاهش داشت و به ٨٠ میلیون و ٨٠٠ هزار تن هم رسیده بود. اما این کشور در نظر دارد که تولید نفت خام خود را از میدان کاشاگان افزایش دهد. اما در صورت توافق هفته آینده این کشور با اوپک برنامه افزایش تولید قزاقستان منتفی است.

پدرو خواکین کولد ول وزیر انرژی مکزیک نیز از حضور این کشور در نشست تولیدکنندگان عضو و غیر عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در وین خبر داده وگفته است که این کشور غیر عضو اوپک به مدت چهار سال تولید روزانه نفت خود را در سطح یک میلیون و ٩٤٤ هزار بشکه نگه خواهد داشت. آخرین آمار حاکی از رسیدن تولید این کشور به 2 میلیون و 179 هزار بشکه در روز است. این آمار در ماه آگوست 2016 منتشر شد.

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران هم در نشست میان کشورهای عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در وین شرکت می کند.

در همین حال ناطق علی یف، وزیر انرژی جمهوری آذربایجان اعلام کرده که آماده است در نشست یاد شده حضور یابد.

البته اگر امروز غیر اوپکی ها با اوپک موافقت نکنند تغییری در تصمیم اوپک نخواهد داشت و 14 عضو این سازمان مطابق با بیانیه اجلاس 171 خود سقف تولید روزانه این سازمان را یک میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه از شروع ماه ژانویه ٢٠١٧ کاهش خواهند داد. به این ترتیب مجموع تولید خود را به ٣٢ میلیون و ٥٠٠ هزار بشکه در روز می رساند و حدود 200 میلیون بشکه از مازاد عرضه نفت خام از بازار خارج خواهد شد.

کارشناسان پیش بینی می کنند توافق اوپک قیمت نفت را به بالاتر از 55 دلار برای هر بشکه سوق خواهد داد اما اگر غیر اوپکی ها نیز از تولید خود بکاهند احتمالاً این رقم به 60 دلار برای هر بشکه نیز خواهد رسید. گفتنی است هر یک دلار افزایش قیمت برای نفت خام به معنی افزایش روزانه 2 میلیون و 200 هزار دلار به درآمدهای ارزی کشور است. چراکه ایران روزانه بیش از 2 میلیون و 200 هزار بشکه نفت خام صادر می کند و به گفته وزیر نفت در ماه اکتبر این میزان به 2 میلیون و 440 هزار بشکه در روز رسید.

منبع: برترینها

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :