محمود سریع القلم کجاست؟

تاریخ انتشار پست : 1395-9-20 دسته : سیاسی

آقای محمود سریع القلم، با عنوان مشاور پژوهشگر حوزه توسعه، علوم سیاسی و تاریخ معاصر ایران -که گفته می شود مشاور رییس جمهور است- در یادداشتی با عنوان «آینده برجام» به اشتباه دستگاه دیپلماسی در محاسبات خود با آمریکا پرداخته و تاکید کرده است: «اصولاً در سیاست بین الملل، عنصری به نام «اعتماد» وجود ندارد که ما بتوانیم آن را با عهد قرارداد به دست آوریم.»


صبح نو نوشت: آقای محمود سریع القلم، با عنوان مشاور پژوهشگر حوزه توسعه، علوم سیاسی و تاریخ معاصر ایران -که گفته می شود مشاور رییس جمهور است- در یادداشتی با عنوان «آینده برجام» به اشتباه دستگاه دیپلماسی در محاسبات خود با آمریکا پرداخته و تاکید کرده است: «اصولاً در سیاست بین الملل، عنصری به نام «اعتماد» وجود ندارد که ما بتوانیم آن را با عهد قرارداد به دست آوریم.»

وی در بخشی از یادداشت خود آورده است: «دایره اصطکاک های سیاست خارجی ایران در نظام بین الملل، شعاعی به مراتب وسیع تر از دایره موضوع هسته ای است و چه بسا موضوع هسته ای، انعکاس اختلاف های جدی تر است. اصولاً در سیاست بین الملل، عنصری به نام «اعتماد» وجود ندارد که ما بتوانیم آن را با عهد قرارداد به دست آوریم. سیاست منافع است و بس، حتی میان انگلستان و آمریکا که شبیه ترین دو کشور در نظام بین الملل هستند.»

وی با اشاره به متهم کردن وزارت خارجه در گسترش مذاکرات هسته ای مدعی شد: «این یک غفلت تبلیغاتی دستگاه دیپلماسی بود که مسائل سیاست خارجی با غرب را، به موضوع هسته ای تقلیل داد. شاقول انتظارات اشتباه تنظیم شد و انتظارات غیرواقعی در ذهن خاص و عام جا افتاد. در سیاست بین الملل، کشورها عموماً و دائماً اهرم می سازند تا امتیاز بگیرند. روسیه را ببینید که بعد از 30 سال ناگهان وارد خاورمیانه شد. هدف اصلی امتیاز گرفتن از آمریکا (و تا اندازه ای از اروپا) است. ورود روسیه در سوریه زمینه هایی برای موضوع اوکراین، کریمه، کنترل تسلیحات دوجانبه با آمریکا، حضور غرب در شرق اروپا و تحریم های اقتصادی آمریکا علیه روسیه فراهم می آورد. اهرم ایران نسبت به آمریکا، منطقه است. قبلاً هسته ای هم بود.»

 او همچنین با طرح این سؤال که کدام تئوری امنیت ایران را تضمین می کند و او را به یک کشور قدرتمند اقتصادی برای نیم قرن آینده تبدیل می کند؟ اینگونه به این پرسش، پاسخ می دهد: «اینکه ایران یک قدرت اقتصادی منطقه ای شود، بسیار به نفع اقتصاد، امنیت و مردم ایران است. آینده برجام در گرو فرمولی است که نیروهای سیاسی داخلی پیرامون توانمندی اقتصاد ملی و جهت گیری های سیاست خارجی با محوریت یک منطق مشترک به اجماع برسند.

 حرف هایی که البته بوی نحوه ساماندهی جریانی داخلی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری را می دهد اما این روزها مشاور آقای روحانی کجاست؟ وی که در گفت وگو با خبرنگار «صبح نو» موضوع مشاور بودن خود را تکذیب می کند و می گوید: «من در آلمان مشغول تدریس هستم.»

او می گوید: من هیچ وقت سمتی در دولت روحانی نداشتم و ندارم، مشاور بودن بنده شایعات رسانه هاست؛ همیشه دانشگاهی بودم و فعلاً در آلمان تدریس می کنم. من یک فرد عادی هستم و در گوشه ای به درس و کتاب مشغولم.»

وی همچنین در پاسخ به این سؤال که چرا در نزدیکی انتخابات در کنار رییس جمهور نیستید؟ جواب را با سؤال دیگری پاسخ می دهد و می گوید: « من چطور مشاور اثرگذار روحانی هستم که در خارج از کشور حضور دارم و در کنار وی نیستم؟! این موضوع صحت ندارد.»

منبع: برترینها

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :