مشخصات اسلحه تک تیرانداز جدید ارتش

تاریخ انتشار پست : 1395-1-26 دسته : دانستنی های علمی
عکس گلزار به سبک مهاراجه ها / تک تیرانداز ایرانی صیاد

این اسلحه که در ابتدا در زمان شوروی سابق ساخته و مشهور شد به نام سازنده آن اییووژنی فدروویچ دراگانوف یا با اسم مخفف SVD از کلمات Snaiperskaya Vintovka Dragunov به معنای اسلحه دوربین دار دراگانوف شناخته می شود.

تصویر تک تیرانداز کالیبر 0.50 چطور ps4 را متلاشی می کند و فیلم
خبرآنلاین: تک تیراندازهای نیروی زمینی ارتش، سلاح های بهینه شده دراگانوف خود را دیروز تحویل گرفتند. نیروی زمینی ارتش این سلاح را بهینه سازی کرده است اما دراگانوف یا اس وی دی چه مشخصات فنی دارد؟

دراگانوف, اسلحه, تک تیرانداز
این اسلحه که در ابتدا در زمان شوروی سابق ساخته و مشهور شد به نام سازنده آن اییووژنی فدروویچ دراگانوف یا با اسم مخفف  SVD از کلمات Snaiperskaya Vintovka Dragunov به معنای اسلحه دوربین دار دراگانوف شناخته می شود.

مکانیزم عملکرد این اسلحه را خیلی ها مشابه کلاشنیکف می دانند که با فشار گاز باروت مسلح می شود و از فشنگ های ۵۴×۷٫۶۲ استفاده می کند. این سلاح گاهی سیمونوف هم نامیده می شود  اما باید بدانید  سیمونوف یک سلاح قدیمی تر است که از فشنگ ۳۹×۷٫۶۲ استفاده می کند.

تک تیرانداز, اسلحه, دراگانوف
سلاح کلاشنیکف دقت تیر بعد از 150 متر را ندارد  اما پس از طراحی این سلاح و اثبات دقت تیر نسبتاً بالای آن به زودی تبدیل به سلاح تک تیرانداز شد. در ایران از این سلاح به عنوان قَنّاصه سالها استفاده شده است اما بهینه سازی این سلاح را تبدیل به تجهیزاتی کاراتر کرده است. از اقدامات ایران در بهینه سازی این سلاح می توان به کاهش وزن سلاح با استفاده از آلیاژ های جدید در ساخت بدنه و قطعات داخلی و کاهش لگد سلاح اشاره کرد. این کاهش لگد اسلحه توانسته کمک مهمی به افزایش شلیک هم داشته باشد.

علاوه نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران این سلاح را به دوربین دید درشب حرارتی هم مجهز کرده است که نقش مهمی در دقت تک تیراندازها ایفا می کند.

تک تیرانداز, دراگانوف, اسلحه


تک تیرانداز, دراگانوف, اسلحه
اولین آزمایش موفقیت آمیز این سلاح در کارخانه ایژماش روی SVD در سال 1958 انجام شد که منجر به آن شد در سال 1963 اسلحه سازمانی روسیه شود.  SVD در هر شرایط قابل اطمینان است و برای جنگهای سنگین طراحی شده است . SVD می تواند از هر تیر استاندارد 7/62 میلیمتری استفاده کند . ولی گلوله اصلی آن SVD Sniper-garad است که مرمی به جنس فولاد دارد .

تفنگ دراگوف دارای دو نوع دستگاه نشانه روی است:
 
دستگاه نشانه روی مکانیکی : از یک شکافه درجه که از اعداد ۱ الی ۱۲ مدرج شده و هر عدد نمایانگر ضریب ۱۰۰ متر می باشد . علامت تاکتیکی آن هم سطح ۴۰۰ متر می باشد و یک مگسک که در برد و در سمت قابل تنظیم می باشد تشکیل شده است.

دستگاه نشانه روی اتیکی : که از نوع دوربینی است. برخی مشخصان این سلاح به این شرح است:

تعداد خان ۴ عدد با گردش چپ به راست

سرعت اولیه گلوله ۸۳۰متر بر ثانیه

وزن سلاح باخشاب خالی بدون سرنیزه ۴۳۰۰گرم

وزن خشاب خالی ۲۱۰ گرم

وزن دوربین ۵۸۰ گرم

قدرت بزرگنمایی دوربین ۴برابر

خشاب با 10 گلوله

برد مفید: 800 تا 1200متر

سرعت نواخت: 30 تیر در دقیقه

میدان دید حقیقی ۶ درجه


مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :